„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Srebrny Medal Cracoviae Merenti dla Uniwersytetu Pedagogicznego

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie otrzymał srebrny Medal Cracoviae Merenti. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec wręczyli medal rektorowi UP, prof. Piotrowi Borkowi podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego na tej uczelni.

Laudację na część Uniwersytetu Pedagogicznego wygłosił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – Uniwersytet Pedagogiczny zajmuje szczególne miejsce w historii naszego kraju i naszego miasta – mówił prezydent. Podkreślał zasługi tej uczelni dla budowania zaplecza intelektualnego Krakowa i zwracał uwagę, że UP jest najlepszą uczelnią pedagogiczną w naszym kraju. Prezydent Majchrowski pogratulował UP wyróżnienia medalem i podziękował za jej wkład w rozwój miasta.

Przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec przypomniał zapisy z Ustawy o Komisji Edukacji Narodowej z 14 października 1773 roku i podkreślał, że Uniwersytet Pedagogiczny jest im wierny do dzisiaj. – Uczelnia, która dba o kształcenie przyszłych pokoleń pedagogów niosących „kaganek oświaty”, jest wielkim skarbem i zasługuje na uznanie oraz wszelkie honory. Dlatego dziś w tym wyjątkowym dniu mamy zaszczyt wręczyć Uniwersytetowi Pedagogicznemu im. Komisji Edukacji Narodowej najwyższe odznaczenie Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – srebrny medal Cracoviae Merenti – mówił przewodniczący RMK. I dziękował kadrze naukowej za pasję, entuzjazm i trud włożony w propagowanie nauki, kształtowanie postaw patriotycznych i społecznych. Życzył też „wytrwałości i entuzjazmu w wypełnianiu tak szlachetnej misji i satysfakcji z wykonanej pracy”.

Medal Cracoviae Merenti to wyróżnienie nadawane przez Radę Miasta Krakowa osobom, organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta Krakowa. Uchwałę w sprawie nadania medalu Uniwersytetowi Pedagogicznemu radni podjęli podczas sesji 8 lipca. Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie powołany został do życia w 1946 r. jako Państwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Jest najstarszą uczelnią w Polsce zajmującą się kształceniem nauczycieli. „Szeroka gama kierunków i specjalizacji UP, czołowe miejsca w rankingach uczelni branżowych w Polsce, wysoki poziom kształcenia oraz aktywność międzynarodowa uczelni co roku przyciągają do Krakowa rzesze kandydatów pragnących rozpocząć studia pedagogiczne w Krakowie” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały, na mocy której przyznany został medal.

(GS)

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca