Starowiślna po przebudowie – jednokierunkowa, ale bez zielonego torowiska

Musisz przeczytać

To będzie kolejna rewolucyjna zmiana organizacji ruchu w centrum Krakowa. Tym razem na ulicy Starowiślnej, która po przebudowie będzie jednokierunkowa dla ruchu samochodowego. Przy projektowaniu nowej Starowiślnej uwzględniono wiele postulatów mieszkańców, ale nie ten dotyczący wybudowania zielonego torowiska. O jego stworzenie prosił jeszcze ostatnio radny Łukasz Maślona, ale w odpowiedzi na jego interpelację prezydent Jacek Majchrowski nie pozostawił złudzeń – zielonego torowiska nie będzie, bo czasem muszą po nim jeździć także autobusy komunikacji miejskiej.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa kilka tygodni temu ogłosił przetarg nieograniczony na opracowanie wielowariantowej koncepcji wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy ulicy Starowiślnej. Chodzi o przebudowę torowiska tramwajowego oraz samej ulicy Starowiślnej od skrzyżowania z ul. Dietla do mostu Powstańców Śląskich. W tym tygodniu powinniśmy poznać firmy, które złożą swoje oferty.

Wiadomo, jak ma wyglądać Starowiślna po przebudowie. Przede wszystkim będzie to ulica jednokierunkowa – samochody mają jeździć tylko od ulicy Dietla w stroną Wisły. Tym samym cała Starowiślna stanie się jednokierunkowa (dziś jest na odcinku od Poczty Głównej do ul. Dietla). Tramwaje będą kursować w obu kierunkach, pojawi się ścieżka rowerowa, pas drzew, chodniki zostaną poszerzone.

Fot. z odpowiedzi na interpelację radnego Łukasza Maślony

Już po ogłoszeniu przetargu na opracowanie projektów dla przebudowy ulicy Starowiślnej radny Łukasz Maślona zaapelował do prezydenta o uwzględnienie w projektach tzw. zielonego torowiska. „Wątek ten wybrzmiał niejednokrotnie jako postulat mieszkańców na równi z apelem o posadzenie dużych drzew przy Starowiślnej, jak również wprowadzeniem rozwiązań retencji wody z pobliskich kamienic, poprzez rozwój błękitnej infrastruktury” – czytamy w interpelacji radnego Maślony.

Z odpowiedzi, którą radny już otrzymał, wynika, że zielonego torowiska nie będzie. Powód? Po torowisku będą poruszać się także autobusy komunikacji miejskiej. Będą po nim mogły jeździć także służby techniczne, miejskie i ratunkowe.

Rewolucyjne zmiany na Starowiślnej nie nastąpią w ciągu kilku tygodni czy miesięcy. Przetarg dotyczy bowiem tylko dokumentacji dla tej inwestycji. Na jej realizację trzeba będzie poczekać dwa, trzy lata.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

12 KOMENTARZE

12 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca