Staw na plantach z dziurą w niecce. Miasto szuka sposobu uszczelnienia przecieku

W upalne dni nie odetchniemy nad stawem na Plantach w okolicach ulicy Basztowej i Sławkowskiej. Wszystko przez dziurę w niecce, przez którą ucieka woda. Miasto wyliczyło miesięczne straty wody na kwotę ponad 9000 złotych. Aktualnie trwa poszukiwanie skutecznego sposobu naprawy przecieku.

Przed zbliżającą się fala upałów, mieszkańcy pytają co ze stawem na Plantach i znajdująca się tam fontanna? „ To była jedna z najpiękniejszych fontann w całym Krakowie. W upalne dni nad stawem, kiedy fontanna działała, możną było poczuć delikatne krople i przyjemne rześkie powietrze. Teraz fontanna nie działa a staw jest opróżniony” pisze w liście do redakcji czytelnik.

Jak informuje urząd miasta, staw i fontanna są remontowane i z tej przyczyny nie jest napełniony wodą. Podczas remontu planowano uszczelnić żelbetowa niecki fontanny.
– Decyzja o remoncie została podjęta z uwagi na duże nieszczelności w żelbetowej niecce fontanny. Podczas eksploatacji fontanny okazało się, że miesięczne ubytki wody przez nieszczelności w niecce sięgały ó00-800 m3,co stanowi 2/3 całej jej pojemności. Koszty miesięczne związane ze stratami wody wynosiły około 9 000 zł. Dodatkowo duże ubytki uniemożliwiały funkcjonowanie dysz tryskających. Taka sytuacja była niedopuszczalna z punktu widzenia ekonomicznego i eksploatacyjnego, dlatego w bieżącym roku przystąpiono do prac polegających na jej uszczelnieniu – informuje urząd.

Zakładano, ze remont zakończy się przed początkiem wakacji. Podczas prac okazało się jednak, że pod misą fontanny występują pustki powietrzne. Jak wskazuje magistrat „Intensywne wycieki wody z basenu fontanny spowodowały zjawisko sufozji w warstwie podłoża gruntowego i wystąpiły oznaki tworzenia się kawern pod płytą denną basenu. Jest to mechanizm, który powoduje narastające zagrożenie wymywaniem pylastych frakcji gruntu pod płytą basenu i może w krótkim czasie spowodować awarię w formie zapadnięcia się fragmentu płyty dennej zbiornika fontanny”

Obecnie trwa poszukiwanie skutecznego sposobu uszczelnienia przecieku. W tej sprawie zwrócono się do eksperta ds. uszczelnień z prośbą o ekspertyzę i wskazanie skutecznego sposobu naprawy  Po otrzymaniu ekspertyzy, prace remontowe zostaną wznowione, fontanna zostanie znów napełniona wodą.

Staw z fontanna i niewielka wyspą został utworzony w 1904 roku. Tuż obok niej znajduje się pomnik z 1886 r. Jest to dzieło Piusa Welońskiego, a jego fundatorem był Konstanty Wołodkowicz. Pomnik upamiętnia Bohdana Zaleskiego – polskiego poetę doby romantyzmu, a przedstawia harfiarza Bojana – jedną z postaci stworzonych przez twórcę.

(JS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie