Strefy czystego transportu w Krakowie, zakaz wjazdu dla starych diesli – ważna decyzja sejmiku

Musisz przeczytać

W poniedziałek, 28 września sejmik przyjmie nowy program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. To na jego podstawie w Krakowie wprowadzane będą strefy czystego transportu zakazy wjazdu do nich samochodów niespełniających norm ekologicznych.

Miesiąc temu radni sejmiku przez kilka godzin debatowali nad nowym programem ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Na najbliższej sesji w poniedziałek, 28 września 2020 roku sejmik powinien go uchwalić. I nic nie wskazuje na to, by projekt został diametralnie zmieniony.

Ograniczenia dla starych samochodów

A nowe zadania dla Krakowa to przede wszystkim wprowadzenie strefy czystego transportu – najpierw w obszarze III obwodnicy, a potem jej rozszerzenia na IV obwodnicę. Miasto powinno także wprowadzić strefy wolnej jazdy z maksymalną prędkością do 30 km/h, stworzyć monitoring zanieczyszczeń komunikacyjnych i przyjąć plan mobilności miejskiej. A to oznacza, że stare diesle nie wjadą za kilka lat do Krakowa, najprawdopodobniej od stycznia 2026 roku.

Jeśli sejmik zatwierdzi nowy program ochrony powietrza, miasto Kraków powinno przygotować szczegółowy plan strefy czystego transportu w oparciu o normy Euro. Wdrożenie strefy pilotażowej powinno w pierwszej kolejności przynieść ograniczenia wewnątrz III obwodnicy, czyli na obszarze ograniczonym m.in. ul Opolską, Nowohucką i budowaną właśnie Trasą Łagiewnicką. W wersji docelowej – wciągu 3 lat od wejścia w życie przepisów krajowych – strefa czystego transportu powinna obejmować obszar ograniczony IV obwodnicą miasta (po A4 – autostradową obwodnicę, S7 – wschodnią obwodnicę i planowaną północną obwodnicę).
Ograniczenia wprowadzono by dla diesli poniżej normy Euro 6 oraz pojazdów benzynowych poniżej Euro 4.

Przyspieszyć walkę za smogiem

Na poniedziałkowej sesji sejmik odrzuci też kilka petycji, których autorzy żądali złagodzenia restrykcji przepisów antysmogowych. Postulowali m.in. zniesienie zakazu instalowania kotłów na węgiel, choć Urząd Marszałkowski zapewnia, że taki zakaz nie będzie wprowadzony. Ale nowy program ochrony powietrza ma zawierać przepisy wymuszające na gminach skuteczniejszą walkę ze smogiem, spaleniem odpadów w piecach oraz przyspieszające wymianę starych kopciuchów na nowe piece, spełniające normy ekologiczne.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca