Szybkie fakty

Kategoria Edukacja
Data 11 maja 2022
Czytanie ~2 min
Tematy Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej, CM UJ, kraków
Edukacja · 11 maja 2022 · 2 min czytania

Studenci medycyny z Krakowa z nowym centrum dydaktycznym. Kosztowało 51 mln złotych

Autor: Jarosław Strzeboński Aktualizacja: 11.05.2022 Lokalizacja: Kraków

Sale do symulacji wysokiej wierności  w tym dwie sale intensywnej terapii, dwie sale szpitalnego oddziału ratunkowego, blok operacyjny, sala porodowa oraz sale symulacji niskiej wierności takie jak  sala symulacji resuscytacji, sala do nauki umiejętności chirurgicznych to tylko niektóre pomoce naukowe, z których od dzisiaj mogą korzystać studenci kierunków lekarskich w nowo otwartym   Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej UJ.

Głównym założeniem powstania centrum było  kształcenie studentów przy wykorzystaniu różnych wzajemnie się uzupełniających form symulacji medycznej, a także rozwój kompetencji nauczycieli, opracowanie materiałów dydaktycznych oraz utworzenie i wyposażenie sal ćwiczeniowych.

„Dzięki zajęciom z wykorzystaniem fantomów i trenażerów studenci mogą kształtować umiejętności praktyczne, a także uczyć się wnioskowania klinicznego i podejmowania decyzji w ramach programu wirtualnych pacjentów. Studenci wyższych lat ćwiczą z wykorzystaniem zaawansowanych fantomów, w pracowniach wyglądających i wyposażonych jak prawdziwe sale szpitalne, gdzie możliwa jest kontrola wielu parametrów życiowych symulatora oraz wykonywanie różnych procedur medycznych” – poinformowała uczelnia w informacji prasowej.

„Symulacja to nie tylko fantomy – UJ CM rozwija również program symulowanych pacjentów – aktorów, dzięki pomocy których studenci mogą nauczyć się zarówno właściwej komunikacji z pacjentem, jak i prawidłowego przeprowadzania badania fizykalnego, a także egzaminowania. Wprowadzana jest także symulacja hybrydowa – podczas jednych zajęć łączone są różne formy symulacji, np. symulator pacjenta i aktorzy odgrywający role członków rodziny. W planach jest organizacja  szkolenia interprofesjonalnego – wspólnych ćwiczeń studentów kierunków: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, pielęgniarstwa i położnictwa” – czytamy w komunikacie uczelni

Centrum powstało w ramach projektu pn. „Dydaktyka, Innowacja, Rozwój. Podniesienie jakości kształcenia poprzez rozwój innowacyjnej edukacji”. Głównym celem projektu jest opracowanie i wdrożenie programu rozwojowego uczelni. Program ten zakłada kształcenie studentów przy wykorzystaniu różnych wzajemnie się uzupełniających form symulacji medycznej. Nacisk położony jest także na rozwój kompetencji nauczycieli, opracowanie materiałów dydaktycznych oraz utworzenie i wyposażenie sal ćwiczeniowych. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 51 mln złotych

(JS)

.

 

Reklama