Studenci z Krakowa najlepsi na świecie. Zwyciężyli zawody łazików marsjańskich w USA (ZDJĘCIA)

Zespół AGH Space Systems wygrał międzynarodowe zawody łazików marsjańskich – University Rover Challenge. Rywalizacja był zaciekła – zespół z AGH pokonał o niecały punkt zeszłorocznego zwycięzcę. W finale zawodów wzięło udział 38 najlepszych studenckich drużyn wyłonionych spośród 102 zgłoszonych z całego świata.

URC to prestiżowe zawody łazików marsjańskich, których tegoroczna edycja odbyła się w pierwszy weekend czerwca na terenie Mars Desert Research Station w Utah w Stanach Zjednoczonych. Rywalizacja obejmuje szereg zadań odwzorowujących prawdziwe wyzwania, przed którymi stają łaziki wysłane na Marsa.

W tegorocznych finałach zawodów wzięło udział 38 zespołów z 10 krajów: Australii, Bangladeszu, Kanady, Kolumbii, Japonii, Indii, Meksyku, Polski, Turcji i Stanów Zjednoczonych.

Studenckie zespoły zmierzyły się z czterema misjami, z których każda odpowiadała zadaniom, jakim musi sprostać łazik marsjański w trakcie prawdziwych, międzyplanetarnych misji.

W Science Mission zadaniem łazika było pobranie próbek gleby i skał za pomocą wiertła, a następnie zbadanie ich pod kątem oznak życia w mobilnym laboratorium chemicznym, umieszczonym na robocie. Następnie zespoły przedstawiały swoje hipotezy badawcze, wyjaśniały wybraną metodologię badawczą oraz odpowiadały na pytania dotyczące misji badawczych na Marsie, astrobiologii i planetologii.

Equipment Servicing Mission sprawdzała precyzję manipulatora łazika oraz jego operatorów. Misja polegała na przeprowadzeniu za pomocą manipulatora operacji manualnych na specjalnym panelu oraz dostarczeniu skrzynki w wyznaczone miejsce. Zadanie miało wykazać czy łazik jest w stanie zastąpić astronautę w przeprowadzeniu operacji naprawczej.

Autonomous Navigation Mission polegała na pokonaniu trudnego, marsjańskiego terenu w trybie autonomicznej jazdy, czyli bez wsparcia operatorów. Na trasie przejazdu znajdowało się łącznie siedem celów, do których należało zbliżyć się na określoną odległość, zatrzymać, a następnie zasygnalizować przyjazd.

W Extreme Delivery Mission należało wykonać kilka zadań związanych ze znalezieniem i transportem wskazanych wcześniej przedmiotów oraz narzędzi. Trudny teren, po którym poruszał się łazik, testował sprawność operatorów i wytrzymałość mechanizmu pojazdu.

 

W trakcie trzydniowych zmagań drużyny prezentowały własne rozwiązania, które były oceniane pod kątem różnych kryteriów. Zespół AGH Space System z Krakowa zakończył rywalizację z najlepszym wynikiem i zdobył 392,76 pkt. 

Zwycięzcy zmagań zorganizowanych w Stanach Zjednoczonych wygrali podobne zawody nie pierwszy raz. Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie niedawno pokonali całą konkurencję również podczas European Rover Challenge w Kielcach. Była to IX edycja zawodów łazików marsjańskich, która odbyła się we wrześniu 2023 r.

Patrycja Bliska 

 

Najnowsze

Co w Krakowie