Studencie, dbaj o swoje finanse! Na co zwrócić uwagę podczas wyboru konta dla studenta?

Musisz przeczytać

Wkraczasz w dorosłe życie i chcesz zatroszczyć się o swoje oszczędności? Jako student możesz otworzyć rachunek w banku na atrakcyjnych zasadach. Dlatego, zanim złożysz wniosek w konkretnej placówce, sprawdź wszystkie swoje możliwości. Na rynku usług finansowych znajduje się wiele produktów stworzonych z myślą o młodych. Czym powinny wyróżniać się konta bankowe dla studenta? Czy wysokość opłat za prowadzenie rachunku i korzystanie z karty to jedyne wyznaczniki dobrej oferty? Na co warto zwrócić uwagę, przeglądając propozycje poszczególnych banków? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co decyduje o atrakcyjności konta dla młodych!

Dostałeś się na studia? Czas pomyśleć o własnych finansach! 

Osoby decydujące się na kontynuację nauki po maturze często wyjeżdżają na uczelnie do innych miast, co wiąże się z koniecznością poniesienia sporych wydatków. Świeżo upieczeni studenci muszą opłacać akademik lub wynajęty pokój czy mieszkanie i utrzymywać się w nowym miejscu. W wielu wypadkach pomocną dłoń wyciągają rodzice, którzy starają się wesprzeć finansowo swoje dzieci w miarę możliwości. Pomoc oferują również uniwersytety, wypłacając stypendia socjalne czy naukowe dla wybranych studentów. Część młodych decyduje się też na podjęcie pracy dorywczej lub etatowej.

Każdy z wymienionych przypadków wiąże się z otrzymywaniem gotówki – z różnych źródeł. Jednak nie zawsze możliwe jest przekazanie jej „do ręki”. Poza tym – noszenie ze sobą sporych sum pieniędzy jest ryzykowne – stwarza okazję do zgubienia lub kradzieży. Ułatwieniem są konta dla studenta, które pozwalają bezpieczenie przechowywać gotówkę na rachunkach bankowych. Dzięki nim można regulować opłaty za czynsz i media, przyjmować przelewy czy płacić bezgotówkowo za zakupy. Osobisty ROR pozwala zadbać o finanse, umożliwiając rozsądne zarządzanie dostępnymi środkami. 

Pierwsze konto bankowe 

Decydując się na założenie rachunku w banku, warto zastanowić się nad własnymi potrzebami, by móc określić, jakie funkcjonalności są niezbędne. Pamiętaj, że produkt, który odpowiada na Twoje obecne wymagania, może być niewystarczający w przyszłości. Spójrz na oferty instytucji w długofalowej perspektywie. Być może kiedyś zechcesz założyć konto oszczędnościowe, zawnioskować o kartę kredytową czy potrzebne Ci będą darmowe przelewy natychmiastowe? Dlatego najlepiej zdecydować się na rachunek w banku, który ma szeroką ofertę dopasowaną do różnych grup wiekowych. Ułatwi Ci to w przyszłości np. uzyskanie kredytu hipotecznego czy otworzenie konta dla młodych Twojemu dziecku. 

Wybranie odpowiedniego banku to klucz do prawidłowego zarządzania własnymi finansami. A czym powinno wyróżniać się samo konto bankowe dla studenta? 

Opłaty za korzystanie z rachunku 

Wiele usług bankowych w ramach konta osobistego jest bezpłatnych. Zalicza się do nich samo prowadzenie rachunku, przelewy zwykłe, wypłaty z bankomatów należących do sieci banku czy pobieranie gotówki w stacjonarnych placówkach. Niekiedy czynności te są darmowe „do czasu”. Niektóre instytucje ustalają limit wolnych od opłat transakcji, więc np. za każdy nadprogramowy przelew należy zapłacić. Czy to oznacza, że nie istnieją bezpłatne rachunki bankowe? Niekoniecznie!

Wszystko zależy od wybranego przez Ciebie banku. Instytucje, które nowocześnie podchodzą do bankowania, wychodzą naprzeciw potrzebom studentów, dając możliwość zniesienia opłat. Wystarczy spełnić kilka warunków, by móc cieszyć się bezkosztowym rachunkiem. Czy przesłanki bezpłatności są trudne do zrealizowania? Wcale!

Najczęściej polegają na:

 • zapewnieniu comiesięcznych wpływów o określonej wysokości – ok. 500-1000 zł – warunek ten rzadko stosowany jest w przypadku studentów,
 • dokonaniu kilku płatności kartą lub poprzez BLIK – zwykle wystarczy jedna transakcja w miesiącu,
 • wypłacaniu pieniędzy z bankomatów i wpłacaniu we wpłatomatach należących do sieci danego banku – korzystanie z innych urządzeń może być obwarowane prowizjami. 

Wybierając rachunek, warto zwrócić uwagę na koszty. Dobre konta bankowe dla studenta wyróżniają się możliwością zdjęcia opłat w zamian za spełnienie prostych zadań.

Możliwości bankowości mobilnej i internetowej 

Obecnie dostęp do aplikacji i konta internetowego to wręcz obowiązkowe punkty oferty banku. Takie rozwiązania jak bankowość mobilna, wirtualna karta płatnicza czy kody BLIK niezwykle ułatwiają zarządzanie środkami finansowymi. Aplikacja daje wgląd do rachunku o każdej porze dnia i nocy – z poziomu smartfona.

Do tego umożliwia m.in.:

 • realizowanie przelewów zwykłych, natychmiastowych i na numer telefonu,
 • dokonywanie płatności mobilnych i internetowych – m.in. poprzez BLIK, Apple Pay czy Google Pay,
 • płacenie telefonem – w ramach wirtualnej karty płatniczej,
 • wypłacanie w bankomatach i wpłacanie gotówki we wpłatomatach – bez użycia karty,
 • zamówienie nowej karty płatniczej,
 • składanie wniosków np. o konto oszczędnościowe czy kredyt,
 • nadanie PIN-u do karty i jego zmianę,
 • założenie wirtualnych skarbonek na oszczędności,
 • zastrzeżenie i odblokowanie karty,
 • kupno biletów komunikacji miejskiej czy parkingowych.

Dzięki niej załatwisz większość ważnych spraw bez osobistej wizyty w oddziale banku czy dzwonienia na infolinię. Co więcej, możesz zapomnieć o noszeniu ze sobą portfela. Wszystko, czego potrzebujesz, to smartfon z funkcją NFC, która umożliwia realizowanie płatności zbliżeniowych telefonem.  

Dobre konto internetowe zapewnia podobne możliwości i wiele więcej. Zyskujesz m.in. dostęp do Profilu zaufanego, który służy do potwierdzania tożsamości przy załatwianiu spraw urzędowych i administracyjnych online. Pozwala na złożenie „podpisu” na wniosku wypełnianym na stronie starostwa czy urzędu miasta. Chcąc przesłać dokumenty, które wymagają podpisania się, wystarczy zalogować się do bankowości internetowej, co jest równoznaczne z potwierdzeniem swojej tożsamości.

Bonusy i programy lojalnościowe

Atrakcyjne konta dla studentów proponują nie tylko tanie bankowanie, ale też opcję zarabiania! W jaki sposób? Jako klient nowoczesnego banku możesz:

 • otrzymywać zwroty za rachunku opłacane z konta (za media) – zwykle w wysokości 1% od kwoty na fakturze, która musi być wystawiona na Twoje nazwisko,
 • uzyskać rabaty u partnerów banku – np. dzięki akcji Bankuj z Rabatami,
 • wziąć udział w programach lojalnościowych – m.in. Mastercard Bezcenne Chwile lub Visa Benefit,
 • dostać pieniądze, vouchery na zakupy czy bilety do kina za skuteczne polecenie konta innej osobie
 • otworzyć lokatę na atrakcyjnych warunkach. 

Korzyści te są nieocenione dla studentów, którzy dopiero wkraczają w dorosłe życie i budują swoje finanse. 

Otwarcie konta nie musi być trudne!

Aby cieszyć się wszystkimi możliwościami, jakie zapewnia ROR, nie musisz wychodzić z domu! Rachunek wygodnie otworzysz przez internet. Wystarczy wypełnić prosty formularz! Przykładowo, konta bankowe w Santander Bank Polska można założyć na kilka sposobów. Po wypełnieniu wniosku online należy zdecydować się na jedno z proponowanych rozwiązań weryfikacji tożsamości, by otrzymać dostęp do rachunku:

 • poprzez zdjęcie – trzeba przesłać fotografie swojego dowodu osobistego, twarzy oraz wykonać konkretny gest, np. kiwnięcia głową,
 • rozmowa wideo – musisz załączyć zdjęcie dowodu i połączyć się na wideorozmowę z doradcą banku,
 • spotkanie z kurierem – również trzeba przesłać zdjęcie dokumentu, a finalne potwierdzenie tożsamości następuje podczas wizyty kuriera, który weryfikuje dane.

Tak niewiele dzieli Cię od uzyskania atrakcyjnego produktu bankowego, który zapewnia dostęp do nowoczesnych rozwiązań płatniczych. Oczywiście – możesz udać się też do stacjonarnej placówki banku i zawnioskować o rachunek osobiście. 

Własne konto bankowe – ważny krok w samodzielności

Jako student, który wkracza w dorosłość, musisz zadbać o swoje finanse. Trzymanie oszczędności w skarbonce naraża Cię na straty, a noszenie dużych sum gotówki w portfelu jest niebezpieczne. Dlatego otwórz konto bankowe dla młodych, które umożliwi Ci rozsądne zarządzanie pieniędzmi. Mając dostęp do nowoczesnych narzędzi, możesz zaplanować wydatki, odłożyć środki czy założyć lokatę, która powiększy Twoją poduszkę finansową. Bankowość mobilna i internetowa ułatwią Ci codzienność, a wirtualna karta płatnicza pozwoli zapomnieć o gotówce. Im wcześniej zawnioskujesz o rachunek, tym lepiej! Własne konto osobiste to ważny krok w samodzielności. Postaw go i Ty!

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca