Świetny pomysł! Teraz seniorom w Krakowie żyje się lepiej

Ma im się żyć łatwiej, aktywniej i przede wszystkim przyjemniej – w Krakowie powstaje coraz więcej inicjatyw dla seniorów, a część z nich finansowanych jest z Budżetu Obywatelskiego.

Niemieccy emeryci z utęsknieniem czekają na koniec września ,bo  wtedy zostawiają swoje domy i wyjeżdżają na wakacje do słonecznych Włoch. Z kolei włoscy seniorzy na ogół zostają w domach, ale co rano wychodzą na croissanta z kawą, a wieczorami spotykają się przy lampce wina. W Polsce do niedawna jesień życia kojarzyła się tylko z bezczynnym siedzeniem przy oknie, ale w Krakowie coraz więcej w tej kwestii się zmienia.

Wielki komfort

W naszym mieście żyją tysiące starszych osób, które na co dzień potrzebują wsparcia. W 2016 roku na Prądniku Czerwonym funkcjonował projekt „Dzielnicowe Centrum Pomocy Osobom Starszym i Niepełnosprawnym”. Z pomocy skorzystało ponad 70  osób, a wolontariusze przepracowali ponad 600 godzin. Pomagali w różny sposób: czytali książki, chodzili ze starszymi osobami na spacer, pomagali w zakupach oraz dotarciu do lekarza, fryzjera czy urzędu.

„Osobiście wielokrotnie korzystałam z takiej pomocy. Wielkim komfortem dla osoby niepełnosprawnej jest to, że może liczyć na pomoc drugiego człowieka, a tym samym mniej odczuwać własną bezsilność” – napisała pomysłodawczyni projektu w Budżecie Obywatelskim w 2017 r.

Krakowianie docenili ten pomysł i chętnie zagłosowali na projekt wsparcia osób starszych i niepełnosprawnych. W efekcie znów mogli się oni poczuć jak pełnoprawni uczestnicy miejskiego życia.

Wspólna idea dla seniorów i dzieci

Krakowscy seniorzy coraz chętniej wychodzą też do ludzi, spotykają się i rozwijają swoje umiejętności. Szczególnie, jeśli im się to umożliwia. Jednym z pomysłów ich aktywizacji był projekt „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na Bielanach”. Jego ideą było stworzenie sali informatycznej i pomoc seniorom w odnalezieniu się w wirtualnym świecie. Przy okazji okazało się również, że to, na co czekają seniorzy, może okazać się bardzo pomocne także dla… dzieci i młodzieży.

Znaleziono miejsce, gdzie można było zorganizować salę informatyczną. Stworzono również spis i kosztorys sprzętów, które trzeba zakupić. Wszystko było niemal gotowe, ale brakowało kluczowego elementu – pieniędzy.

Projekt znalazł jednak tak szerokie poparcie zarówno wśród seniorów, jak i rodziców dzieci, że został przegłosowany w Budżecie Obywatelskim i w Szkole Podstawowej nr 48 powstała sala informatyczna z prawdziwego zdarzenia.

„Projekt pozwoli dzieciom uczyć się na sprzęcie o przyzwoitym standardzie, wyrównując ich szanse w stosunku do uczniów większych szkół położonych w centrum miasta. Będzie też przeciwdziałał wykluczeniu cyfrowemu starszych, niepełnosprawnych i niezamożnych mieszkańców Bielan” – napisano w projekcie.

Z kolei starsi mieszkańcy Podgórza marzyli, by ktoś zaaktywizował ich do ruchu na wolnym powietrzu. Chodziło o gimnastykę, ćwiczenia z wykorzystaniem siłowni zewnętrznej, nordic walking itp. I co najważniejsze – idea była taka, by w zajęciach mógł wziąć udział każdy chętny.

Z pomocą znów przyszedł Budżet Obywatelski. Seniorzy otrzymali profesjonalnego trenera, ćwiczyli po dwa razy w tygodniu, a dla wzmocnienia identyfikacji grupy dostali również jednakowe koszulki do treningów.

Sprzęt dla wszystkich

Projekty dla seniorów cały czas cieszą się dużym zainteresowaniem. Przykład? W realizacji znajduje się właśnie pomysł „Usłyszmy się! Nagłośnienie dla seniorów w Jędrusiu”. Zakłada on zakup sprzętu nagłaśniającego (kolumny, mikrofony, mikser), który będzie tak łatwy w obsłudze, że seniorzy będą mogli z niego korzystać samodzielnie. Co więcej, tym razem znów okazało, że potrzeby seniorów można połączyć z potrzebami pozostałych mieszkańców Krakowa.

„Sprzęt będzie mógł być użyczany innym nowohuckim organizacjom – tak, by służył całej społeczności […] Co tydzień w zajęciach i wydarzeniach w klubie Jędruś uczestniczy średnio ok. 100 osób. Są to głównie zajęcia bezpłatne, otwarta dla każdego […]. Niestety, sala klubowa jest nieakustyczna, dlatego podczas zajęć i wydarzeń często są kłopoty z usłyszeniem prowadzącego czy prowadzącej. Podobnie zespół Jędrusie ma kłopot ze źle nagłośnionymi występami, tak samo zresztą jak inne senioralne zespoły muzyczne występujące w Klubie Jędruś i w całym Ośrodku Kultury Kraków Nowa Huta. […]” – napisano w projekcie, który został szeroko poparty, dzięki czemu po raz kolejny udowodniono, że seniorzy wcale nie muszą być wykluczeni, w końcu mają bardzo podobne potrzeby jak dzieci, młodzież oraz ich rodzice!

Zobacz także