Świetny pomysł! Wkrótce w Krakowie wysyp darmowych gier 

Bawią, edukują, cieszą, a czasem budzą nutkę rywalizacji. Gry planszowe zdobywają coraz większą popularność. Niestety często sporo kosztują, a w niektórych lokalach z grami ciężko zdobyć rezerwację. Na szczęście planszówki wkrótce za darmo będziecie mogli wypożyczyć do domu!

Jednym z projektów, który wygrał w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego jest Projekt Biblioteka Gier Planszowych. Program zakłada wyposażenie sześciu fili krakowskich bibliotek w 500 planszówek. Ma to zachęcić krakowian do częstszych wizyt w bibliotece oraz do grania w gry planszowe. Planszówki będą dostępne w filii nr 16 na ul. Radzikowskiego 29, filii nr 20 na ul. Opolskiej 37, filii nr 45 na ul. Teligi 24, filii nr 48 na os. Bohaterów Września 26, filii nr 51 na os. Kalinowym 4 oraz w filii nr 56 na os. Zgody.

80 propozycji

Co należy zrobić, by zagrać w planszówkę z biblioteki? Wystarczy przyjść do najbliższego oddziału Biblioteki Kraków i za darmo wyrobić kartę czytelnika, która jest ważna w 56 filiach w całym Krakowie.

Na początku projektu gry będzie można wypożyczać tylko na weekend. W pozostałe dni grać można w bibliotece. Projekt wejdzie w życie w marcu 2019 roku, ale już teraz niektóre filie (np. na os. Zgody) posiadają w ofercie gry planszowe, w które na razie można grać tylko na miejscu.

Gry zostały wybrane zarówno w konsultacji z bibliotekami, jak i miłośnikami gier planszowych. Każdy, niezależnie od wieku, znajdzie dla siebie jakąś ciekawą propozycję. Wiele tytułów to gry familijne, które mają edukować, bawić i rozwijać wyobraźnię. W bibliotekach znajdzie się aż 80 różnych propozycji.

Wśród tytułów znajdziemy „Wsiąść do pociągu”. W grze wcielamy się w inwestorów, którzy budują linie kolejowe przez Europę lub Amerykę. Z kolei w „Kingdomino” gracze będą musieli zbudować własne królestwo. „Dixit” to planszówka rozwijająca wyobraźnię. Co turę jeden z graczy staje się bajarzem i wymyśla historię do przedstawionego na karcie rysunku. Dzięki „Carcassonne” będzie można przenieść się do średniowiecza i budować zamki oraz grody.

Dla dzieci i dla wymagających

Specjalne propozycje przygotowano dla dzieci. Dziecięce planszówki mają stosunkowo łatwe zasady, więc nie będzie tu potrzebna pomoc dorosłych. Gry będą nie tylko bawić, ale również rozwijać pamięć, koncentrację czy spostrzegawczość.

Najmłodsi będą mogli zagrać w „5 sekund” junior, gdzie każdy z graczy musi jak najszybciej odpowiedzieć na pytanie. Gra „Cortex dla dzieci” świetnie ćwiczy pamięć i koordynację. „Dobble Kids” świetnie rozwijają spostrzegawczość. Wygrywa ten kto pierwszy na dwóch kartach zauważy takie samo zwierzątko. W „Pędzących żółwiach” dzieciaki będą się ścigać kolorowymi figurkami żółwików. Wygrywa ten kto pierwszy przejdzie całą trasę.

Nie zabrakło propozycji dla bardziej wymagających graczy i motywów związanych z naszym miastem. Jedna z gier „Kacper Ryx i król żebraków” swoją tematyką nawiązuje do Krakowa. Inspiracją do stworzenia planszówki były powieści Mariusza Wollnego o XVI-wiecznym detektywie Kacprze Ryksie. Gracze wcielą się w łotrów, którzy kradną, mordują i przejmują kolejne karczmy. Przeszkodzić im może tytułowy detektyw.

Dla graczy z dłuższym stażem przygotowano „Pięć klanów”, gdzie gracze będą walczyć między sobą o zostanie nowym sułtanem. Kto zdobędzie poparcie wezyrów, kupców, starszyzny czy też budowniczych ten zdobędzie władzę. W grze nie zabraknie baśniowych postaci jak Dżin. W „Transformacji Marsa” gracze przeniosą się do odległej przyszłości i będą się starali skolonizować tytułową planetę.

Just

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay

 

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie