Świetny wolontariat! Poświęcili swój czas, by ulepszać Kraków

Musisz przeczytać

– Dzięki udziałowi w Budżecie Obywatelskim rozwijamy się i jesteśmy współgospodarzami tego, co się dzieje w naszym mieście – podkreśla Krystyna Pawełek, Ambasadorka Budżetu Obywatelskiego. – My jesteśmy przyszłością i my będziemy za kilka lat tworzyć i decydować o otaczającym nas świecie – dodaje Wiktoria Biedroń, Młodzieżowa Ambasadorka Budżetu Obywatelskiego. Poznajcie osoby, które poświęciły swój czas, by ulepszać Kraków.

Rozmowa z Krystyną Pawełek,
Ambasadorką Budżetu Obywatelskiego

KRKnews: Jaka jest rola ambasadora Budżetu Obywatelskiego?

Krystyna Pawełek: Upowszechnienia wiedzy o składaniu wniosków do Budżetu Obywatelskiego. Polega to na angażowaniu jak największej liczby mieszkańców w Budżet Obywatelski i jest kluczowym elementem na każdym etapie realizacji całego zakresu budżetu. Rolą jest aktywizowanie środowisk, które nam, Ambasadorom, bliskie są po to, aby zwiększyć zainteresowanie mieszkańców BO, zachęcić oraz zmotywować do udziału w tym działaniu. Rolą jest wspieranie integracji społecznej tak, by spotkania z mieszkańcami i proces deliberacji pozwolił na zafunkcjonowanie mechanizmu tworzenia wspólnego interesu. 

Ambasador jest konsultantem i osobą pobudzającą mieszkańców do rozważań dotyczących potrzeb poszczególnych obszarów miasta: od małej grupy mieszkańców, do dzielnic czy całego Krakowa.  Ambasador BO to również osoba, której praca ukierunkowana jest na zwiększenie świadomości obywatelskiej wśród mieszkańców. Ambasador BO edukuje, kształci i zachęca do przyjęcia obywatelskiej postawy. Ambasador jest narzędziem, które wspiera budowanie lokalnego kapitału społecznego i poszukiwanie innowacji społecznych.  Jest w stałym kontakcie z mieszkańcami, bo to oni najlepiej znają swoje potrzeby, a Budżet Obywatelski przy wykorzystaniu Ambasadorów jest narzędziem służącym ich zaspokajaniu.

Czym zajmuje się ambasador?

– Ambasador to taki informator o całym procesie. Jego praca dotyczy organizacji spotkań informacyjnych BO, przygotowania warsztatów, pisania wniosków, informowanie o zasadach głosowania oraz zachęcanie do aktywnego oddawania głosów, tj. promowanie aktywnego udziału w działaniach, BO.

Jakiego typu projekty są Pani ulubionymi?

– Każdy jest interesujący. Te dotyczące rozwoju osobistego, nabycia kompetencji, organizacja spotkań, ale i te, które poprawiają nasze otoczenie, pomagają osobom dotkniętych niepełnosprawnością w funkcjonowaniu czy realizujące potrzeby infrastrukturalne.  Ja lubię każdy rodzaj. Jest ich tak wiele i tak różnorodne, że wszystkim należy się uznanie.

Czemu warto brać udział w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim?

– BO jest narzędziem umożliwiającym mieszkańcom Krakowa faktyczne współdecydowanie o wydatkowaniu części środków z lokalnego budżetu. W tym roku to 30 000 000 zł. To dużo i za te środki można wiele dobrego zrobić. W BO mieszkańcy nie tylko decydują o przeznaczeniu części budżetu miasta Krakowa, ale mogą przede wszystkim bezpośrednio oddziaływać na miasto priorytetyzując i realizując potrzeby swoich lokalnych społeczności.

Dzięki udziałowi w BO rozwijamy się, jesteśmy współgospodarzami tego, co się dzieje w naszym mieście.

Czym różni się ambasador młodzieżowy od zwykłego?

Jak sama nazwa wskazuje – różnimy się wiekiem. Młodzieżowy Ambasador ma za zadanie działać w swojej grupie rówieśniczej, a „ zwykły” działa na rzecz wszystkich mieszkańców m.in. poprzez przygotowanie warsztatów, pisania wniosków, informowanie o zasadach głosowania oraz zachętę do oddawania głosów.

Rozmowa z 18-letnią Wiktorią Biedroń,
Młodzieżową Ambasadorką Budżetu Obywatelskiego

KRKnews: Jaka jest rola Młodzieżowego Ambasadora BO?

– Zajmujemy się prowadzeniem spotkań, zajęć czy pomocą w pisaniu wniosków. Jedyną różnicą są odbiorcy. My jako Młodzieżowi Ambasadorzy Budżetu Obywatelskiego skupiamy się głównie na uczniach szkół podstawowych, gimnazjów oraz ponadpodstawowych.

Co robi ambasador BO?

– W głównej mierze zajmuje się promocją Budżetu Obywatelskiego, ponieważ mamy pokazać ludziom czym jest i jak wygląda ta inicjatywa. Budżet Obywatelski pozwoli zmienić im coś w prosty sposób.

Jakiego rodzaju projekty najbardziej lubisz?

– Te skierowane do osób młodych, bo sama się do nich zaliczam. Bardzo podobają mi się inicjatywy, które pokazują, że młodzież nie chce całego życia spędzić w świecie internetu. Brakuje nam miejsc, gdzie będziemy mogli za darmo spędzić czas, przeprowadzić szkolenie czy też po prostu odpocząć.

Czemu warto brać udział w BO?

– Bo jest skierowany do nas, zwykłych i prostych ludzi. Dzięki niemu mamy możliwość zmienić świat na lepsze. To jest szansa na stworzenie rzeczy, o których obecnie marzymy.

I właśnie dlatego należy promować Budżet Obywatelski wśród młodzieży?

– To jest ważne, ponieważ to właśnie my jesteśmy przyszłością i my będziemy za kilka lat tworzyć i decydować o otaczającym nas świecie. Sam Budżet Obywatelski uczy nas tego już w młodym wieku.

Rozmawiała just.

Terminy oraz miejsca spotkań organizowanych przez Ambasadorów można znaleźć TUTAJ   

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca