Święto Miłosierdzia ściągnie tłumy do Łagiewnik. Utrudnienia w ruchu

Już dzisiaj ( 16 kwietnia) Święto Miłosierdzia, które zawsze gromadzi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach rzesze wiernych. W związku z wydarzeniem trzeba liczyć się z utrudnieniami w Łagiewnikach i zmianami w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Hasłem tegorocznego święta są słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział 17 sierpnia 2002 r. w homilii podczas konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia: „W Miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój”.

Sanktuarium w Łagiewnikach przekazało przed nadchodzącym świętem informacje porządkowe i podało plan obchodów. W niedzielę (16 kwietnia) o północy w Bazylice zostanie odprawiona msza św., której będzie przewodniczył bp Janusz Mastalski. Po niej – druga część modlitewnego czuwania od godz. 2 do 4.30.

Uroczysta msza św. w Niedzielę Bożego Miłosierdzia zostanie odprawiona o godz. 10 przy ołtarzu polowym (transmisja w TVP1). Będzie jej przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W czasie tej głównej mszy św. zostanie poświęcony kolejny z Dzwonów Nadziei – tym razem dzwon trafi do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powstającego w Tengandogo w Burkina Faso.

Pozostałe msze święte w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach będą odprawiane według następującego porządku:

 • godz. 6 (Bazylika) – przewodniczy ks. Michał Kania, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej
 • godz. 8 (Bazylika) – przewodniczy bp Damian Muskus OFM
 • godz. 12.30 (Bazylika) – przewodniczy ks. Tomasz Szopa, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie
 • godz. 16 (ołtarz polowy) – przewodniczy bp Roman Pindel, biskup bielsko-żywiecki
 • godz. 18 (Bazylika) – przewodniczy bp Robert Chrząszcz (msza święta z udziałem młodzieży Archidiecezji Krakowskiej)
 • godz. 19 (Kaplica Klasztorna) – przewodniczy ks. Grzegorz Zembroń MS, Prowincjał Misjonarzy Saletynów.

Uroczysta Godzina Miłosierdzia zostanie odprawiona w Bazylice o godz. 15 (transmisja w TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz w TV TRWAM, EWTN i TV Republika). Na Błoniach obok Bazyliki staną dwa telebimy, na których będą transmitowane msze święte i Godzina Miłosierdzia odprawiane w Bazylice. Dojście na Błonia będzie możliwe od ul. Siostry Faustyny oraz od parkingu przy ul. Motarskiego, a także przez Most Miłosierdzia od Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz od ul. Zakopiańskiej (za stacją benzynową Shell). Wszystkie msze i nabożeństwa z Bazyliki i ołtarza polowego będą również transmitowane przez Radio i Telewizję Misericordia na stronie internetowej www.misericordia.eu oraz na kanale Rektoratu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na YouTube. Msza św. z Kaplicy Klasztornej będzie transmitowana na stronie internetowej www.faustyna.pl.

Do godz. 18 w niedzielę do Bazyliki dolnej wstęp będą miały tylko osoby upoważnione. Punkt Osób Zaginionych będzie funkcjonował w pomieszczeniu na końcu pasażu handlowego za sklepem Caritas „Dar Serca” (tel. 12 252 33 06). Parkingi dla autokarów z pielgrzymami są przewidziane przy ul. Motarskiego (kolor niebieski), przy Sanktuarium św. Jana Pawła II (kolor biały), przy ul. Turowicza (kolor zielony) oraz – jako rezerwowy – wzdłuż ulicy Witosa (kolor żółty). Miejsca dla osób niepełnosprawnych będą na parkingu przy ul. Motarskiego (wjazd od ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia).

W niedzielę (16 kwietnia), gdy odbywać się będą uroczystości z okazji Święta Bożego Miłosierdzia, zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Krakowie – by ułatwić wiernym dojazd do Łagiewnik.

Linie tramwajowe:

 • nr 8 – w godz. ok. 7-20 będzie kursować co 10 minut. Do jej obsługi będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności
 • nr 10 – w godz. ok. 7-9 będzie kursować co 20 minut, a następnie ze zwykłą częstotliwością (również co 20 minut). Do obsługi będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności
 • nr 22 – będzie kursować co 20 minut. Do obsługi będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności
 • nr 50 – w godz. ok. 8-21 będzie kursować co 10 minut. Wszystkie kursy będą realizowane na trasie Krowodrza Górka – Borek Fałęcki

Specjalne linie tramwajowe:

 • nr 42 – będzie kursować na trasie: Os. Piastów – ul. Piasta Kołodzieja, ul. Mikołajczyka, al. Andersa, ul. Bieńczycka, al. Jana Pawła II, ul. Mogilska, ul. Lubicz, ul. Westerplatte, ul. Starowiślna, ul. Dietla, ul. Monte Cassino, ul. Kapelanka, ul. Brożka, ul. Zakopiańska, Trasa Łagiewnicka – Kurdwanów P+R. Linia 42 będzie kursować w godz. ok. 7-20 co 10 minut. Na linii 42 zostaną wykonane dodatkowe kursy w nocy z 15 na 16 kwietnia – po jednym w każdym kierunku, by zapewnić dojazd na nocne uroczystości powrót z nich – z Os. Piastów ok. godz. 22.45, a z Kurdwanowa P+R ok. godz. 1.45.
 • nr 48 – będzie kursować na trasie: Bronowice Małe – ul. Balicka, ul. Bronowicka, ul. Królewska, ul. Karmelicka, ul. Dunajewskiego, ul. Basztowa, ul. Westerplatte, ul. Starowiślna, ul. Na Zjeździe, ul. Wielicka, ul. Nowosądecka, ul. Witosa, Trasa Łagiewnicka, ul. Zakopiańska – Borek Fałęcki. Tym tramwajem będzie można pojechać w godz. ok. 7-20 co 20 minut.

Linie autobusowe:

nr 164, 174 – do obsługi będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności.

Specjalna linia autobusowa:

Zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa nr 435, która będzie kursować na trasie: Łagiewniki – ul. Tischnera, ul. Fredry, ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ul. Totus Tuus, Centrum JP II, ul. Totus Tuus, Trasa Łagiewnicka, ul. Witosa, ul. Nowosądecka – Piaski Nowe. Tym autobusem będzie można pojechać w godz. ok. 7-20 co 15 minut.W przypadku utrudnień w kursowaniu linii autobusowych w rejonie Centrum Jana Pawła II linia nr 224 będzie nawracać na rondzie przy skrzyżowaniu ul. Totus Tuus i św. Brata Alberta, a linia nr 435i nie będzie wykonywać wjazdów do Centrum JP II. W przypadku utrudnień w przejeździe ul. Fredry linie nr 133, 135 i 435 będą kierowane przez ul. Turowicza, z pominięciem ul. Fredry i Połomskiego.

 

Najnowsze

Co w Krakowie