Święty patronem roku 2021 w Małopolsce. Decyzja sejmiku już za kilka dni

Patronem roku 2021 w Małopolsce będzie Święty Maksymilian Maria Kolbe. Deklaracje w tej sprawie małopolski sejmik przyjmie za kilka dni – na sesji w poniedziałek, 25 stycznia.

O ustanowienie roku 2021 w Małopolsce Rokiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego zwrócił się do władz województwa zarząd Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Zarząd Województwa Małopolskiego przychylił się do tej prośby, ostateczna decyzja należy jeszcze do sejmiku.

„Akt taki będzie okazją do przypomnienia postaci polskiego świętego – „męczennika miłości”, którego życie i losy splotły się z Małopolską, z Krakowem, a szczególnie z Ziemią Oświęcimską – której patronem stał się na mocy dekretu wydanego przez Stolicę Apostolską w 2018 roku” – czytamy w projekcie deklaracji, której sejmik przyjmie w poniedziałek, 25 stycznia.

„Jako radni Województwa Małopolskiego wyrażamy przeświadczenie, że ogłoszenie św. Maksymiliana Marii Kolbego Patronem Roku 2021 pozwoli jeszcze mocniej podkreślić trwałe więzi łączące go z materialnym i niematerialnym (zwłaszcza historycznym i duchowo-religijnym) dziedzictwem Małopolski oraz z jej mieszkańcami. Dla Małopolan wydarzenie takie byłoby rodzajem zobowiązania, aby wciąż na nowo poznawać spuściznę, jaką nam pozostawił – zawartą zarówno w swoich pismach, jak i w przykładzie własnego życia” – to kolejny fragment deklaracji.

14 sierpnia 2021 roku przypada 80. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkanina.

Fot. Wikipedia

Rajmund Kolbe, późniejszy zakonnik, męczennik i święty Kościoła Katolickiego, przyszedł na świat 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli. Po wstąpieniu do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) przyjął imię Maksymilian, zaś po złożeniu ślubów wieczystych – Maria. Założyciel Rycerstwa Niepokalanej, wydawca miesięcznika „Rycerz Niepokalanej” i „Małego Dziennika”, radia Niepokalanów i najliczniejszego ówcześnie klasztoru katolickiego na świecie. W czasie okupacji niemieckiej został uwięziony, a 28 maja 1941 roku trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 16670. Ojciec Maksymilian Maria Kolbe dobrowolnie ofiarował swoje życie za życie Franciszka Gajowniczka (nr 5659) – nieznanego mu więźnia KL Auschwitz. Zmarł 14 sierpnia 1941 roku w bunkrze głodowym, dobity zastrzykiem fenolu. W 1971 roku został beatyfikowany przez papieża Pawła VI, a 11 lat później kanonizowany przez Jana Pawła II.

(GS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie