„Szachy” na inaugurację 23. Festiwalu Tańców Dworskich [zdjęcia]

,Szachy” na podstawie poematu Jana Kochanowskiego zainaugurowały 23. Festiwal Tańców Dworskich. Krakowianie i turyści mogli obejrzeć taneczne przedstawienie w sobotę, 16 lipca 2022 roku, na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego.

"Szachy" - 23. Festiwal Tańców Dworskich

Zdjęcie 1 z 20

Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to artystyczne wydarzenia w przestrzeni miejskiej, których celem są prezentacje związane z kulturą taneczną nie tylko Krakowa, ale i Polski, Europy oraz całego świata. Balet-komedia będzie wiodącym tematem tegorocznej edycji festiwalu, który potrwa dwa tygodnie. Widowisko zainaugurowało przedstawienie ,,Szachy” na podstawie poematu Jana Kochanowskiego. Publiczność obejrzy pokazy także m.in.: w Ogrodzie Botanicznym, w Muzeum Książąt Czartoryskich i na Rynku Głównym.

23. Festiwal Tańców Dworskich to nie tylko spektakle, ale także bogata oferta warsztatowa, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla seniorów. Warsztaty ,,Kraków tańczy pod Wawelem” odbędą się w dniach 18–22 lipca od godz. 10.00 na boisku na Placu na Groblach 7. A wszystko po to, aby upowszechniać taneczną formę sztuki. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Wymagane jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Nawiązując do tematyki festiwalu, 23 lipca na Rynku Głównym zostanie zaprezentowany najnowszy spektakl baletu „Cracovia Danza” – „Pan Molier prosi do tańca” przygotowany specjalnie z okazji trwającego na świecie Roku Moliera. Sztuka miała swoją premierę już w czerwcu i została przyjęła z entuzjazmem przez publiczność i krytykę.

Wieczorem, jedną z głównych atrakcji będzie tradycyjny polonez poprowadzony przez Romanę Agnel, dyrektor naczelną i artystyczną Baletu „Cracovia Danza” oraz tancerzy Baletu „Cracovia Danza” dla publiczności zgromadzonej na płycie krakowskiego rynku. Będzie wówczas możliwość wspólnego przeżywania tańca, tak, aby Rynek Główny stał się na moment największą salą balową na świecie.

Tradycją Festiwalu Tańców Dworskich jest cykl „Kraków tańcem malowany”. Podczas tegorocznej edycji zostaną zaprezentowane dwa nowe pokazy, w których za pośrednictwem tańca, artyści opowiedzą o najpiękniejszych krakowskich dziełach sztuki. 27 lipca w Ogrodzie Botanicznym UJ zostanie przedstawiony spektakl „Magiczne ogrody”, a 29 lipca w Muzeum Książąt Czartoryskich – „La Fortuna. Dama z łasiczką”.

Więcej informacji na stronie.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie