Szokujący skok cen wynajmu kawalerek w Krakowie. Zaczęły się castingi!

Ceny wynajmu mieszkań w Krakowie rosną w szaleńczym tempie. Najszybciej w górę idą koszty wynajmu kawalerek. Kawalerki na wynajem podrożały o 53 proc. w pół roku. Do tego właściciele znów zaczęli urządzać castingi. W ich trakcie wybierają najemców, którzy najbardziej im pasują.

– Obecna sytuacja na krakowskim rynku nieruchomości  sprzyja wynajmującym, ale nie najemcom. Mieszkań brakuje, a chętnych jest na tyle dużo, że wynajmujący mogą pozwolić sobie na castingi, komu wynająć swoją nieruchomość. Trudno spodziewać się odwrócenia tego trendu, bo choć wraz z rozpoczęciem roku akademickiego poszukujących może być mniej, to wysokie ceny ogrzewania, prądu czy kredytów, będą zmuszać właścicieli do podwyższania czynszu, co w konsekwencji może prowadzić do szukania przez najemców tańszych alternatyw. Dla studentów może być to akademik, chociaż liczba dostępnych miejsc jest w nich ograniczona. Młode osoby być może zdecydują się na powrót do rodzinnego domu bądź znalezienie lokum z niższym czynszem poza miastem mając na uwadze dłuższy dojazd do centrum – mówi Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom. – podaje serwis Otodom

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że największym powodzeniem cieszą się ogłoszenia dotyczące niewielkich mieszkań, a zatem też często tańszych. To właśnie w ich kierunku chętniej spoglądają studenci i to te oferty znikają najszybciej. Im większy metraż, tym mniejszy spadek dostępnej oferty. W porównaniu z 28 lutego br., w ostatnim dniu wakacji było aż o 64% mniej ofert mieszkań do 20 mkw. i o 51% mniej mieszkań o powierzchni 20-40 mkw. W przypadku większych metraży dostępnych było o 46% mniej lokali o powierzchni 40-60 mkw. oraz o 42% mniej tych liczących 60-80 mkw.

Potencjalni najemcy muszą się jednak liczyć z wyższymi cenami. Wraz ze stopniowym odbudowywaniem się oferty średnia cena dostępnych mieszkań w miastach delikatnie spadała od kwietnia br., jednak od czerwca obserwowany jest ponowny wzrost. 

– Mieszkanie o powierzchni od 20 do 40 mkw. wynajmiemy od ok. 20% do nawet 35% drożej niż w ostatnich dniach lutego 2022 r. Za najem lokalu o powierzchni 40-60 mkw. trzeba przygotować budżet o średnio od 20% do 40% większy niż na początku roku. Z kolei mieszkania o metrażu 60-80 mkw. zdrożały średnio o  40%. W sierpniu zapłacimy w Krakowie średnio aż o niemal  890 zł miesięcznie więcej niż jeszcze w lutym br. (3456 zł w sierpniu br., 2570 zł w lutym br.) – mówi Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom. 

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie