Już są! Tak wyglądają krakowskie szopki 2022 [zdjęcia]

Musisz przeczytać

To jedna z najważniejszych krakowskich tradycji. W pierwszy czwartek grudnia rozpoczyna się Konkurs Szopek Krakowskich. Dziś, 1 grudnia 2022, szopkarze przynieśli swoje prace na Rynek Główny i ustawili je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Za kilka dni, 4 grudnia 2022, w pałacu Krzysztofory, poznamy laureatów jubileuszowego, już osiemdziesiątego konkursu.

Szopki krakowskie 2022

Szopki krakowskie 2022
Prace szopkarzy można było zobaczyć na stopniach pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, dzisiaj (1 grudnia). Po hejnale  o godzinie 12  wokół Rynku wyruszył korowód szopek, poprzedzony przez kapelę ludową z Bronowic.
Następnie na scenie targów bożonarodzeniowych nastąpiła prezentacja szopek i szopkarzy. Później twórcy przenieśli swoje prace do pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną one ocenione przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków. Ogłoszenie laureatów jubileuszowego konkursu nastąpi 4 grudnia, o godzinie 13, w Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory. Rozdanie nagród dzieciom nastąpi 11 grudnia o godz. 12.

Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 5 grudnia 2022 r. do 27 lutego 2023 r. na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś.

Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

(js) (fot. Andrey Rafael/KRKnews)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca