Już są! Tak wyglądają krakowskie szopki 2022 [zdjęcia]

To jedna z najważniejszych krakowskich tradycji. W pierwszy czwartek grudnia rozpoczyna się Konkurs Szopek Krakowskich. Dziś, 1 grudnia 2022, szopkarze przynieśli swoje prace na Rynek Główny i ustawili je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Za kilka dni, 4 grudnia 2022, w pałacu Krzysztofory, poznamy laureatów jubileuszowego, już osiemdziesiątego konkursu.

Szopki krakowskie 2022

Zdjęcie 1 z 72

Prace szopkarzy można było zobaczyć na stopniach pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, dzisiaj (1 grudnia). Po hejnale  o godzinie 12  wokół Rynku wyruszył korowód szopek, poprzedzony przez kapelę ludową z Bronowic.
Następnie na scenie targów bożonarodzeniowych nastąpiła prezentacja szopek i szopkarzy. Później twórcy przenieśli swoje prace do pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną one ocenione przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków. Ogłoszenie laureatów jubileuszowego konkursu nastąpi 4 grudnia, o godzinie 13, w Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory. Rozdanie nagród dzieciom nastąpi 11 grudnia o godz. 12.

Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 5 grudnia 2022 r. do 27 lutego 2023 r. na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś.

Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

(js) (fot. Andrey Rafael/KRKnews)

Najnowsze

Co w Krakowie