Szpital Uniwersytecki ogłasza przełom. „Przekroczyliśmy magiczną liczbę”

Czy Polacy coraz chętniej godzą się na transplantację narządów? Tak przynajmniej wynika z danych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie w minionym roku wykonano o 30% więcej przeszczepów niż w roku poprzednim. M. in. dzięki temu placówka otrzymała specjalny certyfikat.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie z dumą poinformował, że w ubiegły weekend w placówce odbył się setny i sto pierwszy przeszczep nerki. – W tym roku wykonaliśmy o 30% więcej przeszczepów niż w roku ubiegłym – mówi Iwona Dymek, Regionalny Koordynator Pobierania i Przeszczepiania Narządów.

– Liczba ta pokazuje, że wzrasta w społeczeństwie świadomość socjologiczna i psychologiczna dotycząca transplantacji narządów – dodaje prof. dr hab. med. Piotr Richter

Szpital Uniwersytecki w Krakowie otrzymał Certyfikat Akredytacyjny POLTRANSPLANT potwierdzający szpitalny system jakości dawstwa. Certyfikat wydano 15 grudnia, a podpisany został przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę.

Lekarze podkreślają także, że w Polsce zmienia się świadomość ludzi, jeśli chodzi o transplantację.

– Wzrosła również liczba osób zakwalifikowanych do przeszczepu. To jest przełom, jeżeli mamy około 30 osób, które są zgłaszane miesięcznie do przeszczepu – zaznacza prof. nzw. dr hab. med. Katarzyna Krzanowska.

Dr n. med. Tomasz Kruszyna: – Satysfakcja z tego, że możemy oferować coraz większej liczbie chorych nowoczesne i skuteczne leczenie jest niezmienna i myślę że w pracy chirurga transplantologa decydująca.

Michał Lop

„Nie dzwonimy na 112 po taksówkę, PIN, poradę prawną czy pomoc z kaloryferami”

Najnowsze

Co w Krakowie