Szykują się zmiany w ordynacji wyborczej. W Krakowie dwa okręgi w wyborach do Sejmu?

Musisz przeczytać

PiS szykuje się do zmian w ordynacji wyborczej. Jakich? Odpowiedź jest oczywista – mających zwiększyć szanse partii rządzącej. Według nieoficjalnych przecieków, PiS chce zwiększyć liczbę okręgów w wyborach do Sejmu. W Krakowie mogłyby powstać dwa okręgi, dziś miasto z powiatami krakowskim, miechowskim i olkuskim tworzą jeden.

Coraz częściej w politycznych kuluarach wiosna przyszłego roku wymieniana jest jako termin przedterminowych wyborów parlamentarnych. Ale to nie wszystko – zanim dojdzie do samego głosowania szykują się zmiany w ordynacji wyborczej do Sejmu. Według naszych informacji PiS chce zwiększyć liczbę okręgów w wyborach do Sejmu. Nowych okręgów mogłoby być tyle, co w wyborach do Senatu i mogłyby się nawet one pokrywać obszarowo. Gdyby tak się stało w samym Krakowie, mielibyśmy dwa okręgi wyborcze. Obecnie Kraków razem z powiatami krakowskim, miechowskim i olkuskim tworzą jeden.

Dlaczego akurat takie zmiany chce wprowadzić PiS? Zwiększenie liczby okręgów oznacza, że byłyby one mniejsze i w każdym wybierano by mniej posłów. A mniej mandatów do podziału w każdym okręgu będzie eliminować te ugrupowania, które zdobędą do 10 proc. głosów. Cel? Pozbyć się mniejszych partii. Gdyby w okręgu było do podziału 4 lub 5 mandatów, to nawet zdobycie 10 proc. głosów nie dawałoby gwarancji na choćby jeden mandat w tym okręgu.

Zakładając, że PiS uda się przeforsować takie zmiany, to w Krakowie mielibyśmy dwa okręgi wyborcze. Takie same jako do Senatu. Albo bardzo podobne.

Co się musi stać, by do tego doszło? Jak łatwo się domyśleć, za takimi zmianami nie będą głosować ani posłowie Porozumienia Jarosława Gowina, ani Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. PiS może mieć sojusznika w… Platformie Obywatelskiej. Bo takie zmiany cementowałyby podział sceny politycznej pomiędzy dwa duże ugrupowania i zmniejszałby znaczenie innych partii.

Grzegorz Skowron

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca