Szykuje się ostra walka o fotel burmistrza Wieliczki

Wybory samorządowe już za nieco ponad dwa miesiące. W Wieliczce coraz więcej mówi się o ewentualnych kandydatach, którzy mogliby stanąć do batalii o objęcie urzędu burmistrza.

Urzędujący burmistrz najważniejszą funkcję w gminie piastuje od 2006 roku. 55-letni Artur Kozioł po czterech z rzędu kadencjach na tym stanowisku (pierwszą wywalczył jako reprezentant i członek Prawa i Sprawiedliwości, kolejne – startując z własnego komitetu), planuje ponowny start.

Jest to możliwe, gdyż wprowadzona w życie dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast naliczana jest dopiero od wyborów, które odbyły się w 2018 r. W ostatnich wyborach parlamentarnych ubiegał się o mandat posła z Krakowa, jednak osiągnął bardzo słaby wynik. Co może być złym prognostykiem przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi.

Do kampanii wyborczej zostało jeszcze trochę czasu i oficjalnych kandydatów do ubiegania się o fotel głównego dowodzącego w wielickim magistracie jest na razie dwóch kandydatów, którzy planują start ze swoich komitetów wyborczych.

Udział w wyścigu o fotel burmistrza Wieliczki zapowiada bezpartyjny Bartłomiej Krzych, który w ostatnich wyborach parlamentarnych startował z list komitetu wyborczego Polska Jest Jedna do Senatu RP i w samej Gminie Wieliczka uzyskał niemal 4,5 tys. głosów.

Za pośrednictwem mediów społecznościowych swój start w tym tygodniu ogłosił Rafał Ślęczka (radny Rady Miejskiej w Wieliczce, członek klubu radnych „Prawo i Sprawiedliwość, Sekretarz Powiatu Wielickiego)

Swoich kandydatów najprawdopodobniej wystawią także dwie największe partie polityczne.
Z ramienia Koalicji Obywatelskiej wystartować może Joanna Kordula (aktualna radna Rady Miejskiej w Wieliczce, która w poprzednich wyborach konkurowała już z urzędującym burmistrzem) lub Robert Skowronek (Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce, członek Platformy Obywatelskiej RP). Pod uwagę poważnie brana była również Elżbieta Achinger, jednak po objęciu stanowiska Wicewojewody Małopolskiego z pewnością nie zdecyduje się na start w wyborach samorządowych.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Artur Kozioł mocno zabiega o poparcie Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe). Jednak przedstawiciele tych ugrupowań prowadzą rozmowy na temat wyłonienia wspólnego kandydata na burmistrza Wieliczki.

Prawo i Sprawiedliwość w nadchodzących wyborach rozważa kandydaturę Michała Roehlicha (radny Rady Miejskiej w Wieliczce, Przewodniczący Klubu PiS, Prezes Zarządu jednej ze spółek Kopalni Soli w Wieliczce) oraz Henryka Gawora (Wicestarosta Wielicki).
Jeśli wierzyć tym licznym pogłoskom, szykuje się niezwykle ciekawa batalia o fotel Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie