Tablice opowiadają o historii miasta. Wszystko dzięki krakowianom, którzy głosowali w Budżecie Obywatelskim

Na Woli Duchackiej, przy ulicy Malborskiej, stanęła tablica wystawowa opowiadająca o historii tej części miejsca, a w dzielnicy Bieżanów-Prokocim można się już przejść szlakiem pamięci.

„Oba projekty trafiły do realizacji dzięki głosom mieszkańców oddanym w zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa” – czytamy na stronie magistratu.

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej, który wziął obiekt pod swoją opiekę, zamierza prezentować w gablotach cyklicznie treści o charakterze edukacyjnym, korzystając z własnych zbiorów oraz z pamiątek i zdjęć, którymi zechcą podzielić się mieszkańcy – i w ten sposób zwiększyć dostęp do wiedzy o lokalnym dziedzictwie.

Projekt o walorach edukacyjnych i turystycznych zrealizowano także dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim. Nowo wytyczony szlak pamięci prowadzi przez miejsca związane z martyrologią ludności polskiej i żydowskiej w okresie II wojny światowej. Podczas okupacji Niemcy organizowali tam m.in. akcje eksterminacyjne i wywózki do obozów koncentracyjnych.

O tragicznej historii opowiadają teraz dwie tablice – przy skrzyżowaniu ulic Bieżanowskiej i Młodzieży oraz w pobliżu cmentarza Prokocim na ulicy Podmiłów. Zamieszczono na nich teksty w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim.

(ko)

Najnowsze

Co w Krakowie