Tak będzie wyglądał nowy plac i skwer w Krakowie. Posadzą blisko 100 tys. roślin! [wideo]

Plac Teodora Axentowicza wraz ze znajdującym się na nim skwerem im. Więźniów Obozu Zagłady zyskają nowe oblicze. Posadzonych zostanie tam blisko 100 tys. rośliń!

Pod koniec września została podpisana umowa z generalnym wykonawcą inwestycji. Teren przejdzie rewitalizację i stanie się kolejną odświeżoną i zieloną oazą po parku Krakowskim i parku Młynówka Królewska. Wszystko ma być gotowe w sierpniu 2022 r.

W ramach planowanych prac powstanie rabata malarska, rabaty bylinowe z miejscami do wypoczynku, a także tablice z informacjami historycznymi związanymi z więźniami obozu zagłady, którym poświęcony jest skwer.

Na placu posadzonych zostanie ponad 31 tysięcy kwitnących bylin, przeszło 51 tysięcy roślin cebulowych, a także 7 szt. wiśni i kilkaset krzewów pachnącej róży. Zamontowane zostaną także półkoliste ławki. Centralną częścią kompozycji będzie trawnik z podświetlanym od dołu starodrzewem.

– Rewitalizacja ma na celu stworzenie wyjątkowego, zielonego miejsca odpoczynku dla mieszkańców. Pojawią się nowe ławki oraz pierwszy raz w naszym mieście – dysze zmgławiające (znane z innych europejskich miast – np. Budapesztu czy Berlina), które zapewnią przyjemny chłód oraz orzeźwienie, a najmłodszym świetną zabawę. W projekcie zaakcentowano również informacje historyczne na temat zabytkowej zabudowy, sąsiadującej z placem, a także informacje o patronie placu – Teodorze Axentowiczu – informują urzędnicy.

Koszt realizacji to 4,7 mln zł.

 

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie