Tak będzie wyglądał Park Grzegórzecki [wizualizacje]

Zarząd Zieleni Miejskiej przedstawił wizualizacje Parku Grzegórzeckiego. Urzędnicy zapewniają, że priorytetem jest zachowanie istniejących drzew i „wtopienie” nowych obiektów w istniejący krajobraz. Zobaczcie i sami oceńcie…

Tak będzie wyglądał Park Grzegórzecki

Zdjęcie 1 z 15

Wizualizacja pawilonu wielofunkcyjnego (adaptacja wiaty z zabytkową, żelbetową konstrukcją)

Jak odmieni się Park Grzegórzecki?
W parku znajdują się dwa zabytkowe budynki. Projekt zagospodarowania zakłada wyremontowanie budynków i dostosowanie ich funkcji do potrzeb użytkowników parku. Oto najważniejsze założenia:

  1. Wiata o niespotykanej, zabytkowej, żelbetowej konstrukcji stanie się wielofunkcyjnym pawilonem, w którym będą mogły odbywać się różnego rodzaju targi, wydarzenia kulturalne, koncerty, potańcówki. Pawilon zostanie przeszklony, tak, aby pozostawić wrażenie przebywania wewnątrz lasu. W pawilonie będzie ogólnodostępna toaleta.
  2. Budynek biurowo – sztabowy z gankiem wspartym na filarach , powstały w okresie międzywojennym XX w. zostanie przekształcony na pawilon z funkcją gastronomiczną, znajdzie się w nim ogólnodostępna sala, w której mieszkańcy będą mogli się spotykać i organizować wydarzenia. W budynku także znajdzie się miejsce na ogólnodostępną toaletę.
  3. Ścieżka w koronach drzew – delikatna, niemal niewidoczna konstrukcja pozwoli nie tylko najmłodszym zaobserwować przyrodę z nieco innej perspektywy.
  4. Plac zabaw – w miejsce budynku, który został zaplanowany do wyburzenia powstanie plac zabaw wtopiony w istniejący drzewostan. Urządzenia dopasowują się kształtem do nieregularnego terenu. Zostanie również wydzielona część dla najmłodszych dzieci. Zastosowanie ciemnej kolorystyki sprawia, że urządzenia wtapiają się w istniejący krajobraz.
  5. Staw – w miejsce istniejącego, technicznego zbiornika zaplanowaliśmy powstanie stawu. Pełnił on będzie funkcje przyrodnicze (rozwój i bytowanie zwierząt) oraz wypoczynkowe. Poprawi także mikroklimat miejsca.
  6. Relikty fortu nr 17 Luneta Grzegórzecka zostały w zeszłym roku zabezpieczone. Projekt zakłada zachowanie wszystkich reliktów oraz dodatkowe ich podkreślenie poprzez iluminację.
    W miejsce kolejnego budynku przeznaczonego do rozbiórki powstanie niewielka strefa sportowa m.in. z urządzeniami do street workoutu. Pojawią się także nowe ścieżki, w tym ścieżki z elementami edukacji przyrodniczej. Całość parku zostanie oświetlona i wyposażona w meble miejskie.

To wszystko pięknie się prezentuje, ale jest jeden problem – brak pieniędzy na realizację tego projektu…

(red, wizualizacje – ZZM)

Najnowsze

Co w Krakowie