Wydarzenia muzyczne, taneczne, sportowych, a także spotkania z historią i kulturą białoruską w parku Jordana. Sprawdź, co w kolejny letni weekend można robić w Krakowie.
Letni cykl koncertów Odkrywka 2025
W każdy wakacyjny piątek Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” zaprasza na koncerty w ramach cyklu Odkrywka – muzyczną podróż przez różnorodne style, brzmienia i emocje. To spotkania z młodymi artystami, których łączy pasja, energia i autentyczność. 25 lipca na scenie pojawią się: Stan Chaplin oraz I Torpedoni. Stan Chaplin to krakowski zespół grający funk rocka z psychodelicznym zacięciem, który z powodzeniem występował na festiwalach i supportował znane zespoły, takie jak Kult czy Luxtorpeda. I Torpedoni to międzynarodowy kolektyw powstały w Rzymie, obecnie działający w Krakowie. Ich muzyka to żywiołowa mieszanka włoskiej tarantelli, punku, opery, ska, funku i folku, a każdy koncert to pełne ekspresji widowisko.
Festiwal ZORZA od dziś na lotnisku Rakowice–Czyżyny
Festiwal ZORZA, który redefiniuje pojęcie wydarzenia muzyczno-artystycznego, odbędzie się dziś i jutro na terenie lotniska Rakowice–Czyżyny. Na uczestników czekają trzy sceny, unikalne projekty artystyczne, koncerty przygotowane specjalnie na tę okazję i nowe doświadczenie wspólnoty – tworzone przez muzykę, sztukę i ludzi.
Wielkie święto gier planszowych, komputerowych i e-sportu
Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza w ten weekend do wzięcia udziału w zupełnie nowym festiwalu gier w Krakowie, który łączy świat cyfrowy i analogowy, świat gier komputerowych, e-sportu, planszówek, fantastyki i popkultury. Będą premiery ze świata gier, turniejowa rywalizacja, rozmowy z twórcami i spotkania w strefach tematycznych: retro, cosplay, VR i gamedev. Bez ograniczeń: dla graczy, geeków i rodzin!
W parku Jordana odbędzie się wielki festiwal białoruski
26 lipca, park Jordana zamieni się w centrum białoruskiej kultury. Letni Piknik Letucień – jeden z największych festiwali białoruskiej diaspory w Polsce – po raz szósty zaprasza krakowian na bezpłatne święto muzyki, sztuki i kuchni.
Wagon SN1 z 1922 roku na Krakowskiej Linii Muzealnej
W najbliższą niedzielę, 27 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej na linię 0 wyjedzie ponad stuletni wagon odbudowany przez pracowników MPK w Krakowie. Chodzi oczywiście o tramwaj SN1 o numerze 59 z 1922 roku, zaprezentowany w tym roku w ramach jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie.
Ugaś pragnienie Sztuką – Daj się ponieść Metamorfozie
W niedzielę, w godz. 12.00–14.00, plac przed Bunkrem Sztuki w Krakowie stanie się miejscem niecodziennego wydarzenia łączącego sztukę, kolory i małe metamorfozy. Podczas akcji „Ugaś pragnienie Sztuką – Daj się ponieść Metamorfozie” przechodnie otrzymają lemoniadę, którą samodzielnie zabarwią wybranym kolorem. Co się wtedy stanie? To trzeba sprawdzić samodzielnie. Akcja jest zaproszeniem do wspólnej zabawy i bezpośredniego doświadczania sztuki. To także zapowiedź koncertu „To Kraków tworzy: METAMORFOZY feat. Smolik”, który 11 listopada odbędzie się w TAURON Arenie Kraków i zachęta do odwiedzania Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.
Letnie Granie w Dworku Białoprądnickim
Letnie Granie to cykl wakacyjnych koncertów plenerowych, odbywających się w kolejne niedziele o godz. 19.00 na scenie plenerowej przy Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”. W programie pojawią się zarówno uznani artyści, jak i młode, obiecujące składy reprezentujące różnorodne style muzyczne. 27 lipca wystąpi formacja Omasta, czerpiąca z jazzu, hip-hopu i kultury ulicznej, koncertująca z powodzeniem w Polsce i Europie.
Średniowiecze da się lubić!
Muzeum Krakowa zaprasza na wyjątkowy cykl wydarzeń „Średniowiecze da się lubić! 2025”, które przez całe wakacje będą odbywać się w Barbakanie. Każdy weekend to okazja do podróży w czasie, poznania średniowiecznych rzemiosł, wzięcia udziału w warsztatach, pokazach walk, a także wysłuchania koncertów zespołów grających muzykę inspirowaną dawnymi epokami. 26 lipca, godz. 10.00–17.30 – Chleba naszego powszedniego. Prezentacja piekarstwa i bartnictwa, prelekcje o średniowiecznej kuchni, teatr jarmarczno-pacynkowy, koncert zespołu Żmij.
Locum Cracovia 2.0 – międzynarodowe warsztaty i zawody taneczne
Druga edycja wydarzenia Locum Cracovia powraca z jeszcze większą energią, międzynarodową kadrą i unikalnym połączeniem warsztatów tanecznych z interdyscyplinarnymi zawodami. W dniach 25–27 lipca VIII LO w Krakowie staje się miejscem twórczej eksploracji ruchu i spotkań pasjonatów tańca z całej Polski i Europy.
26. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza
Od 19 do 27 lipca pod hasłem „Renesans – dziedzictwo tańca dworskiego” odbywa się 26. edycja Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza.
Podgórskie Letnie Koncerty
Po raz kolejny w murach zabytkowego sanktuarium pw. św. Józefa (przy Rynku Podgórskim) goszczą dźwięki najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej i sakralnej oraz arcydzieła muzyki organowej. Tegoroczna edycja Podgórskich Letnich Koncertów odbywa się we wszystkie lipcowe i sierpniowe niedziele o godz. 16.00. Wstęp wolny. 27 lipca wystąpią: sopranistki Aleksandry Oskroby, barytonista Jakuba Kołodzieja oraz organista Michała Wolana. Artyści wykonają utwory z repertuaru kompozytorów klasycznych, m.in. Mozarta oraz Pergolesiego, a także twórców polskich: Pałłasza, Moniuszki i Żukowskiego – których utwory stanowią ważny element polskiej tożsamości muzycznej.
Tynieckie Recitale Organowe
Tynieckie Recitale Organowe to wydarzenie z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją, które co roku przyciąga do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu miłośników muzyki organowej i kameralnej z całego kraju. 51. edycja festiwalu odbędzie się jeszcze 27 lipca – wystąpią Marek Stefański i Agnieszka Radwan-Stefańska (organy), Mariusz Kominiak (lutnia) – w repertuarze m.in. Haydn, Bach, Narváez.
„Letnie Tanie Kinobranie”, czyli wakacyjny festiwal filmowy
„Letnie Tanie Kinobranie” to wakacyjny festiwal filmowy, który już po raz dziewiętnasty odbywa się w Kinie Pod Baranami. Klasyka światowego kina, największe przeboje ostatnich miesięcy, pokazy plenerowe, pasma specjalne i wydarzenia towarzyszące – Kinobranie to niemal 170 filmów ułożonych w 8 tematycznych tygodni. W tym roku filmowe propozycje łączy hasło „Moc emocji”. Festiwal trwa do 28 sierpnia.
ECA Slalom Junior Cup 2025 – najlepsi młodzi kajakarze w Krakowie
25–27 lipca Kraków ponownie staje się europejską stolicą slalomu kajakowego! Na krakowskim torze kajakowym przy ul. Kolnej 2 odbywa się prestiżowe wydarzenie – ECA Slalom Junior Cup 2025. To jedna z najważniejszych imprez w kalendarzu młodzieżowego kajakarstwa górskiego w Europie.
Trening wyjazdowy w Puszczy Niepołomickiej
6 lipca zapraszamy na kolejne bezpłatne zajęcia biegowe dla dorosłych, organizowane w ramach prowadzonego przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie projektu „Trenuj w Krakowie!”. Jak zawsze w ostatnią sobotę miesiąca, będzie to tzw. trening wyjazdowy – tym razem w Puszczy Niepołomickiej. Początek o godz. 9.00.
Kolejne zajęcia dla dzieci i młodzieży
26 lipca zapraszamy na bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży, organizowane w ramach prowadzonego przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie projektu „Trenuj w Krakowie!”. Tym razem będą to: trening ogólnorozwojowy, koszykówka 3×3 i ćwiczenia wzmacniająco-wytrzymałościowe, z wykorzystaniem siłowni zewnętrznej. Początek wszystkich zajęć o godz. 9.00. Obowiązują zapisy i limity uczestników.
Ćwicz jogę w parku Decjusza
W najbliższą sobotę, 26 lipca pełnoletnie osoby zapraszamy na kolejne bezpłatne zajęcia jogi, organizowane w ramach projektu „Lato w Krakowie”. Spotykamy się o godz. 9.00 w parku Decjusza. Obowiązują zapisy i limit uczestników – 30 osób.
27 lipca trening funkcjonalny w parku Aleksandry
W niedzielę, 27 lipca dorosłych zapraszamy na kolejny bezpłatny trening funkcjonalny, organizowany w ramach projektu „Lato w Krakowie”. Zajęcia odbędą się w parku Aleksandry. Początek o godz. 18.00. Obowiązują zapisy i limit uczestników – 30 osób.