Te rzeźby w Krakowie zobaczysz po raz pierwszy. Za darmo

W Instytucie Cervantesa w Krakowie trwa wystawa rzeźb meksykańskiego artysty Juana Soriano. Wstęp wolny.

Na wystawie „Księżyc i bestiarium Juana Soriano” po raz pierwszy w Krakowie będą pokazywane dzieła twórcy, który jest uznawany za jednego z najwybitniejszych latynoamerykańskich artystów XX wieku. Przyjaciel Fridy Kahlo, Octavio Paza i Eleny Poniatowskiej i wielu innych pisarzy i artystów, był genialnym samoukiem, którego twórczość wyrastała tak z meksykańskiej sztuki ludowej, jak i lokalnej i europejskiej awangardy na czele z surrealizmem.

W czasie trwającej siedemdziesiąt lat kariery artystycznej zajmował się nie tylko malarstwem i rzeźbą, ale także ceramiką, projektowaniem kostiumów i twórczością literacką. Jego przesycone poezją i surrealizmem obrazy i rzeźby były pokazywane na całym świecie, w tym w nowojorskiej MOMA i madryckim Museo de Reina Sofía.

– Wielkoformatowe rzeźby Juana Soriano zdobią dziś place i ulice wielu miast w Meksyku i poza jego granicami. Na krakowskiej wystawie w Instytucie Cervantesa będzie można zobaczyć 19 rzeźb dużego i średniego formatu wraz z towarzyszącymi im rysunkami i fotografiami artysty – zachęcają organizatorzy.

Wystawa ta wpisuje się w program wydarzeń „Territorios hispánicos” Instytutu Cervantesa w Krakowie, i organizowana jest z okazji 95-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Meksykiem a Polską.

Na wystawę zapraszają Instytut Cervantesa w Krakowie, Ambasada Meksyku w Polsce, Fundacja Marka Kellera “Ogród Rzeźb Juana Soriano” oraz Konsulat Honorowy Meksyku w Krakowie.

Czas trwania wystawy:
od 27 kwietnia do 15 września 2023

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – czwartek: 10:00 – 18:00
piątek: 10:00 – 15:00
sobota: 9:00 – 13:00

Najnowsze

Co w Krakowie