Teatr Groteska zaprasza na 22. Wielką Paradę Smoków w pierwszy weekend czerwca

Jak nakazuje tradycja, smoki opanują Kraków na cały weekend. Przed nami 22. edycja Wielkiej Parady Smoków organizowanej przez Teatr Groteska!

„Smoczy apetyt na zdrowie” – pod takim hasłem przebiegał będzie tegoroczny Smoczy Piknik Rodzinny, który rozłoży się na bulwarach przy Smoczej Jamie (3-4.06). To zwieńczenie akcji prozdrowotnej dotyczącej profilaktyki nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży, jaką zorganizował Teatr Groteska wraz z Fundacją Zdrowia Publicznego i krakowskimi szpitalami

– Wielka Parada Smoków daje nam przestrzeń i pretekst do tego, by wyjść szerzej z naszą akcją prozdrowotną, która nie bez powodu nosi nazwę „Smoczy apetyt na zdrowie”. Daje nam to gwarancję dotarcia do jak największej ilości dzieci, które podczas zabawy na pikniku nauczą się podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Jednak nie chodzi tylko o to, żeby tłumaczyć dzieciom, w jaki sposób powinny się odżywiać, ale zaangażować w to całe rodziny i tę szansę chcemy wykorzystać podczas naszego pikniku rodzinnego – mówi Martyna Nowakowska, kierownik działu PR i promocji Teatru Groteska.

Na odwiedzających czekają emocjonujące smocze gry i zabawy oraz liczne konkursy i atrakcje w namiotach partnerów pikniku. Będzie można na przykład układać piramidę żywnościową, wyławiać skarby, czyli produkty prozdrowotne czy karmić nimi owieczkę. Pojawi się też tajemniczy koszyk Czerwonego Kapturka. Podczas pikniku wspomagać nas będą lekarze, dietetycy i studenci Collegium Medicum UJ. Szpitale zaangażowane w akcję to Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie oraz Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie.

W sobotę 3.06 o godz. 22.00 w zakolu Wisły pod Wawelem rozpocznie się zapierające dech w piersiach Wielkie Widowisko Plenerowe z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych, zaskakującej oprawy świetlnej i laserowej, gigantycznych kurtyn wodnych i pięknej muzyki. Największą atrakcją będą ogromne latające smoki, animowane na barkach i statkach przez współpracowników i aktorów Teatru Groteska. Podobnie jak w poprzednich latach, tegoroczne Widowisko będzie miało proekologiczną formułę.
– Moją inspiracją przy tworzeniu widowiska na Wiśle był teatr barokowy. W teatrze barokowym obrazy były budowane wieloplanowo i składały się z kilku warstw. To samo dzieje się podczas widowiska wieczornego: muzyka, latające wspaniałe obiekty, rozbudowane światło, lasery i pirotechnika. Myślę, że fenomen widowiska wieczornego, jego atrakcyjność i siła przyciągania polega na tym, że udało nam się te wszystkie elementy sprząść w całość. Szalejący ogień w połączeniu ze smokami to coś najbardziej pierwotnego, działającego na wyobraźnię i fantastycznego zarazem. Myślę, że najlepszym potwierdzeniem tego jest fakt, że co roku na bulwarach mamy prawdziwe tłumy. Liczę, że tak będzie i tym razem – mówi Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska i pomysłodawca imprezy.
Z kolei tradycyjna Wielka Parada Smoków wyruszy w niedzielę 4.06 o godz. 12.00. Niemal 30 smoków przejdzie ul. Grodzką na Rynek Główny. Część z nich powalczy na scenie o tytuł Najpiękniejszego.

Portal KRKnews.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

(Materiały prasowe)

Najnowsze

Co w Krakowie