Termy w Nowej Hucie? Będą szukać wód geotermalnych

Fot. pl.m.wikipedia.org

Wraca pomysł wykorzystania wód geotermalnych w Nowej Hucie. Spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej chcą sprawdzić możliwość wykonania odwiertów i późniejszej eksploatacji ciepłej wody z wnętrza ziemi. Raczej do celów użytkowych w planowanych tam budynkach, a nie do rekreacyjnych, np. basenów termalnych.

Pomysł na wykorzystanie wód geotermalnych w Nowej Hucie pojawił się 20 lat temu. Wtedy inicjatywy wzorującej się na Podhalu nie potraktowano zbyt poważnie. Teraz ona wraca i będzie elementem zagospodarowania terenów poprzemysłowych w ramach projektu Nowa Huta Przyszłości. Ma większe szanse ze względu na konieczność przechodzenia gospodarki na odnawialne źródła energii.

Na razie miejskie spółki podpisały list intencyjny w tej sprawie. – – W ciągu najbliższych dwóch tygodni powołane zostaną zespoły robocze, które zajmą się przygotowaniem odpowiednich rozwiązań i analiz zaopatrzenia w ciepło, ciepłą wodę użytkową, parę wodną na potrzeby technologiczne oraz chłód dla firm i instytucji działających w przyszłości na terenie Nowej Huty Przyszłości. Rozważane jest także pozyskiwanie energii elektrycznej – mówi dr Artur Paszko, prezes Kraków Nowa Huta Przyszłości SA.

– Do tej pory Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej prowadziło prace badawcze między innymi nad pozyskaniem energii z takich źródeł jak wiatr i słońce. We współpracy z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą nasz pion innowacji przeanalizował możliwości wykorzystania energii geotermalnej jako źródła ciepła na obszarze Krakowa. Poza tak zwaną geotermią głęboką sprawdzamy też wykorzystanie płytkich zasobów poprzez instalację gruntowych pomp ciepła. Obecnie przygotowywane są instalacje pilotażowe dla szkół i budynków mieszkalnych – dodaje Marek Mazurek, członek zarządu MPEC ds. eksploatacji.

Jeżeli pierwsze analizy pokażą, że wykorzystanie wód geotermalnych w Nowej Hucie ma sens, ruszą przygotowania dokumentacji projektowej dla inwestycji zlokalizowanych na obszarze projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”. Obie spółki zakładają, że ich współpraca w zakresie geotermii potrwa do końca roku 2025.

Pod uwagę brane są tereny położone po północnej stronie zbiorników wodnych w Przylasku Rusieckim, w okolicy ulicy Tatarakowej. W toku prowadzonych tam badań stwierdzono bowiem występowanie gorących źródeł. Pomiary były tam wykonane kilkadziesiąt lat temu. Podpisany właśnie list intencyjny ma umożliwić działania, których celem będzie potwierdzenie tych badań.

GS

Zobacz także