To drugi tego typu dom w Polsce. Miasto deklaruje, ze powstanie jeszcze jeden

To pierwsze w Krakowie, a drugie w Polsce miejsce tego typu – znajdą tam swój dom osoby dorosłe ze spektrum autyzmu, których rodzice ze względu na swój wiek i choroby nie mogą sprawować nad nimi opieki. „W najbliższym czasie w Krakowie powstanie także drugi tego typu ośrodek. W ten sposób – w co głęboko wierzę – zaspokoimy potrzeby wszystkich osób dorosłych ze spektrum autyzmu zamieszkujących nasze miasto” – deklaruje wiceprezydent Andrzej Kulig.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zakończył przebudowę budynku przy ulicy Modrzewiowej 25 na potrzeby osób ze spektrum autyzmu. W cichym i spokojnym rejonie miasta powstało nowoczesne, a zarazem kameralne miejsce, przeznaczone dla osób najbardziej wymagających opieki. W placówce będą nie tylko miejsca pobytu stałego, ale także zajęcia dzienne. – Osoby te będą tu przebywały zgodnie z potrzebami: albo całodobowo, albo w ciągu dnia. Tym samym spełniamy wieloletni postulat rodziców, często będących w podeszłym wieku – mówi Andrzej Kulig 

– Najbardziej wymagające opieki osoby ze spektrum autyzmu będą mogły znaleźć tu swój dom. Jest to ważne, ponieważ w takich warunkach osoby te będą mogły doświadczać wysokiej jakości życia. Potrzeby osób z autyzmem zmieniają się w toku życia człowieka – przez całe życie są istotne i także w dorosłości ujawniają się w odmienny sposób niż ma to miejsce w przypadku dorosłych ludzi neurotypowych. Po zakończeniu okresu szkolnego zanika dla takich osób odpowiednia oferta pomocy. Teraz to się zmienia i jest to efekt determinacji bardzo wielu osób – tłumaczy Miejski Ośrodek Opieki Społecznej.

Dom przy Modrzewiowej przyjmie 20 osób. „Każda z nich  będzie miała swój pokój, wsparcie psychologa, terapeutów, pielęgniarek. Na jesień tego roku wprowadzą się do niego pierwsze osoby” – mówi w rozmowie z KRKnews.pl Agnieszka Pers rzecznik prasowy MOPS w Krakowie.

Działalność ośrodka będzie w pełni finansowana z budżetu gminy.

Jarek Strzeboński

Najnowsze

Co w Krakowie