To już jutro! Zdecyduj, jak będzie wyglądał Kraków

Dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy – od soboty wszyscy krakowianie mogą głosować w Budżecie Obywatelskim 2020. I wszyscy zdecydują, jak w przyszłości będzie wyglądało miasto i zamieszkiwana dzielnica.

Każdy będzie mógł znaleźć wizję Krakowa, która najbliższa jest jego wyobrażeniom. Do wyboru jest aż 97 projektów ogólnomiejskich, a także dziesiątki projektów dedykowanych każdej dzielnicy (ich spis znajduje się TUTAJ).

Wszystkie projekty można spokojnie przejrzeć w domu, a następnie wybrać te najbardziej odpowiadające. Oddawanie głosów też zostało uproszczone do maksimum, ponieważ można to robić zarówno elektronicznie, jak i w punktach stacjonarnych.

Głosując w punkcie (spis znajduje się TUTAJ) należy podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL/kod identyfikujący nadany przez Urząd Miasta Krakowa dla osób niemających nr PESEL, numer i nazwę dzielnicy zgodnie z adresem zamieszkania. Trzeba mieć przy sobie również dokument tożsamości.

Z kolei głosowanie elektronicznie możliwe jest poprzez platformę, która znajduje się TUTAJ. Należy się tam zarejestrować podając swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, a dla osób które go nie mają datę urodzenia i płeć, numer telefonu komórkowego oraz numer i nazwę dzielnicy zgodnie z adresem zamieszkania. Głosowanie za pośrednictwem platformy wiąże się z koniecznością potwierdzenia założenia konta poprzez SMS. Raz założone konto jest cały czas aktywne w kolejnych edycjach BO.

Później przed mieszkańcami najprzyjemniejsza część, czyli głosowanie. Każdy musi oddać głos na sześć różnych projektów zadań (w tym: trzy głosy na zadania o charakterze dzielnicowym w dzielnicy swojego zamieszkania i trzy głosy na zadania o charakterze ogólnomiejskim).

„Najwyżej oceniony przez głosującego projekt zadania otrzymuje 3 punkty, a najniżej 1 punkt. Jeśli głosujący wskaże mniej niż sześć projektów jego głos będzie nieważny” – informują urzędnicy.

Do realizacji zostaną wybrane te pomysły, które łącznie uzyskają najwyższą liczbę punktów, aż do wyczerpania środków przeznaczonych na budżet obywatelski (w skali miasta i konkretnej dzielnicy).

Co ważne, głosować może nie tylko młodzież, ale również dzieci. I wcale nie trzeba być zameldowanym w Krakowie, wystarczy tylko w nim mieszkać.

Głosowanie w budżecie obywatelskim zaczyna się w sobotę i potrwa do 5 października. Do rozdysponowania jest rekordowa suma – 32 mln zł.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie