To koniec placu Nowego, jaki znamy. Idą zmiany [zdjęcia, wizualizacje]

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że  plac Nowy zmieni się nie do poznania. Pierwsza zmiana już obowiązuje i dotyczy ogródków kawiarnianych. Druga, dużo bardziej spektakularna, to całkowita przebudowa placu.  

Pierwsza zmiana łączy się z utworzeniem na terenie Kazimierza i Stradomia parku krajobrazowego.  Od 1 września 2022 roku zaczęły na tym obszarze obowiązywać zapisy uchwały w sprawie utworzenia parku kulturowego. Wprowadzenie nowych regulacji będzie miało znaczący wpływ  funkcjonowanie ogródków gastronomicznych a także sposób organizacji przedsięwzięć plenerowych oraz prezentacji artystów ulicznych.

Od wczoraj zmieniły się godziny funkcjonowania dla wszystkich ogródków gastronomicznych. Ogródki mogą działać od niedzieli do czwartku w godzinach 6-22 oraz od piątku do soboty i w dni poprzedzające dzień wolny od pracy w godzinach 6-24. We wszystkich ogródkach, istnieje zakaz emisji dźwięku i światła związanych z prowadzoną działalnością ogródka gastronomicznego. Nowe regulacje dotyczące również wyposażenia ogródka gastronomicznego (na razie dotyczą tylko nowych ogródków). Dopuszcza się jedynie parasole: jednakowe, klasyczne – jednoczaszowe, w kolorach białym, beżowym i szarym, minimum pięcioboczne. Obowiązuje zakaz stosowania w ogródkach podestów, sztucznych wykładzin, elementów nagłaśniających i urządzeń gastronomicznych. Dopuszcza się reklamę na parasolach wyłącznie na co drugim lambrekinie, a pozostały lambrekin może być wykorzystany jedynie do umieszczenia logotypu firmowego lokalu, nazwy firmy bądź prowadzonej działalności. 

fot. KRKnews

Druga zmiana wiąże się z ogłoszonym przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa przetargiem na projekt przebudowy placu. W zeprezentowanych wizualizacjach pojawia się więcej zieleni, co było głównym postulatem mieszkańców w trakcie konsultacji społecznych. Stoliki kawiarnianie znikają z całej szerokości chodników. W zamian zlokalizowane są przy budynkach.

fot. ZDMK

W trakcie ubiegłorocznych konsultacji z mieszkańcami, najwięcej pytań dotyczyło zieleni, a właściwie jej braku. Także dlatego, że podczas wcześniejszych konsultacji w latach poprzednich najwięcej osób wypełniających ankiety zwracało uwagę na brak zieleni na Placu Nowym. Dlaczego na nowym placu jest tylko jedno drzewo? – pytali najczęściej uczestnicy konsultacji. Okazuje się, że jedno drzewo to i tak odstąpienie od historycznego wyglądu tego miejsca, które zawsze było bez zieleni. Drzewo mogło się pojawić tylko dlatego, że projektanci założyli, że zostanie wyburzona toaleta stojąca na placu.

Samo wyburzenie toalety też wzbudziło niepokój. – Toaleta powinna być w pobliżu – nowoczesna, samoobsługowa, podziemna nie spełnia funkcji, jest niedostępna dla niepełnosprawnych – tłumaczyli autorzy koncepcji.

Małą architekturę uczestnicy konsultacji uznali za ubogą, minimalistyczną. Jak stwierdzili projektanci, to celowy zamiar, bo na placu ma dominować okrąglak i okalające plac kamienice.

Czy możliwe jest całkowite wyłączenie ruchu na placu? – Tak – odpowiadali autorzy koncepcji, ale zaznaczali, że to wymaga uzgodnień i konsultacji, zwłaszcza wśród przedsiębiorców i mieszkańców. Obecnie na placu są 24 miejsca postojowe, dostępne głównie dla mieszkańców i przedsiębiorców. Nowy projekt już zakłada zmniejszenie liczby miejsc parkingowych, a gdyby ostatecznie zamknięto plac dla ruchu, to miejsc mogłoby nie być wcale.

(JS)

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie