To z Małopolski pochodzi honorowy dawca krwi – rekordzista. Nie uwierzysz, ile jej oddał innym

Rekordzista Polski w oddawaniu krwi pochodzi z Małopolski. To mieszkaniec Starego Sącza, który oddał już… 95,9 litrów krwi! To rekord Polski i Europy. To tak jakby 25 razy wypompowano z niego całą krew! Od 100 litrów dzielą go niecałe 2 lata honorowego oddawania płynu, który ratuje życie innym. Ty nie musisz bić tego rekordu, ale też możesz pomóc.

Informacje o małopolskim rekordziście mają zachęcać innych do honorowego oddawania krwi. Właśnie ruszyła akcja społeczna pod nazwą „Dobro jest w Małopolsce. Ramię w Ramię”, której celem jest promocja honorowego krwiodawstwa wśród mieszkańców naszego regionu.

A tu możesz zobaczyć, co dzieje się z krwią, którą oddają honorowi dawcy. Do tych pomieszczeń szary obywatel nie ma wstępu…

Co oni robią z tą krwią

Zdjęcie 1 z 26

(fot. malopolska.pl)

Będą o tym mówić nawet w kościołach

Akcja odbywa się pod patronatem marszałka województwa małopolskiego. Do udziału w niej zaproszono znanych Małopolan, którzy będą zachęcać do podzielenia się cząstką siebie. Zaangażowane zostaną także punkty krwiodawstwa w całym regionie, szkoły, jak również parafie. O udział w akcji będzie apelował także za pośrednictwem listu skierowanego do wiernych arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski.

– Okres wakacyjny, a także nieustanna walka z pandemią COVID-19 sprawiły, że drastycznie spadła liczba dawców krwi, a co za tym idzie magazyny krwi zaczęły świecić pustkami. Sytuacja jest wręcz dramatyczna. Dlatego też ruszamy z kampanią skierowaną do mieszkańców regionu, która ma na celu rozbudzenie i promocję obywatelskich postaw niesienia pomocy potrzebującym, poprzez dzielenie się tym najcenniejszym darem, jakim jest krew – mówi marszałek Witold Kozłowski.

Z powodu pandemii we wszystkich stacjach krwiodawstwa wprowadzono rygorystyczne procedury. Krwiodawcy muszą wypełnić specjalną ankietę, dzięki której można już na wstępnym etapie wykluczyć możliwość oddania krwi przez osoby z grupy potencjalnie zagrożonej zakażeniem. Po pobraniu – zawsze pobiera się 450 ml – krew przechodzi niezbędne badania: morfologiczne, wirusologiczne i serologiczne. Do czasu uzyskania właściwych wyników jest przechowywana w sterylnych warunkach w dziale preparatyki. Dopiero później jest przekazywana do działu ekspedycji.

Fot. malopolska.pl

– W Małopolsce jest tysiące ofiarnych osób, które są gotowe oddać krew. Podczas tej akcji promocyjnej przekażemy im niezbędne informacje na temat krwiodawstwa i procedur oddawania krwi. A dzięki decyzji samorządu województwa o zakupie krwiobusa będziemy mogli pobierać krew w dużo większej liczbie miejsc na terenie województwa – mówi dyrektor Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie Łukasz Guliński.

Czy wiesz że?

• Do zabezpieczenia operacji serca potrzebnych jest 6 jednostek krwi. W przypadku ofiar wypadków potrzeba już nawet 10 jednostek.

• Zamrożone osocze ma 3 lata przydatności do użycia. Krwinki czerwone mają 42 dni przydatności, a płytki krwi – zaledwie 5 dni.

• Po donacji, 450 ml krwi w naszym organizmie uzupełnia się po 4 tygodniach. Ubytek żelaza po oddaniu takiej ilości wraca do pierwotnego poziomu po 8 tygodniach.

• Rekordzista Polski w oddawaniu krwi pochodzi z Małopolski. Pan Andrzej ze Starego Sącza oddał już… 95,9 litrów krwi! To rekord Polski i Europy. Od upragnionych 100 litrów dzielą go niecałe 2 lata.

(RED)

Najnowsze

Co w Krakowie