Tramwaj w al. Słowackiego budzi coraz większe protesty

Tylko do piątku, 9 grudnia 2022 roku, można wyrazić swoja opinię na temat pomysłu budowy linii tramwajowej wzdłuż al. Słowackiego. Trwa mobilizacja przeciwników tej inwestycji, którzy zachęcają do wyrażenia sprzeciwu wobec planów wpuszczenia tramwajów w Aleje na odcinku między Nowym Kleparzem a placem Inwalidów.

Sprzeciw wobec tej inwestycji można m.in. wyrazić wypełniając ankietę udostępnioną w ramach konsultacji społecznych. Można to zrobić choćby w siedzibie Rady Dzielnicy V Krowodrza, przy pl. Inwalidów 6:
we wtorek (6 grudnia) w godz. 8 – 15,
w środę (7 grudnia) w godz. 8 – 15,
w czwartek (8 grudnia) w godz. 8 – 20.
Ankieta dostępna jest także pod adresem Wielowariantowa koncepcja budowy linii tramwajowej Nowy Kleparz – Plac Inwalidów – Obywatelski Kraków.
Można ją przesłać do 9 grudnia 2022 roku – w formie skanu lub zdjęcia drogą elektroniczną na adres e-mail: gk.umk@um.krakow.pl; a także pocztą tradycyjną na adres: Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu Urzędu Miasta Krakowa, ul. Wielopole 17a, 31-072 Kraków.

❗Jeśli uważacie, ze propozycją poprowadzenia linii tramwajowej przez aleję Słowackiego (od Nowego Kleparza do placu…

Posted by Moja Krowodrza on Monday, December 5, 2022

Czego się obawiają protestujący przeciwko linii tramwajowej w al. Słowackiego?
1 grudnia odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie pomysłu wybudowania linii tramwajowej w al. Słowackiego. Na jego zakończenie odbyło się głosowanie wśród osób obecnych na sali. Tylko 6 osób opowiedziało się za inwestycją, 84 były przeciwne.

To spotkanie pokazało, czego obawiają się przeciwnicy budowy linii tramwajowej w al. Słowackiego. Przede wszystkim chodzi o obniżenie komfortu życia, w tym dodatkowy hałas i jeszcze większe kłopoty z wyjechaniem z ulic dochodzących do al. Słowackiego. Mieszkańcy obawiają się, że stare kamienice i znajdujące się w nich instalacje mogą zostać uszkodzone podczas robót budowlanych przy nowej linii. Nie chcą też ingerencji w istniejąca zieleń, której – według nich będzie mniej niż obecnie. Protestujący argumentują, że przy tych wszystkich zastrzeżeniach kosztowna inwestycja i tak nie rozwiąże problemów komunikacyjnych w tej części miasta.

Siedem wariantów kilometrowej linii tramwajowej
Na zlecenie miasta firma Sweco Polska opracowała siedem wariantów dla linii tramwajowej w al. Słowackiego. Chodzi o kilometrowy odcinek między Nowym Kleparzem a placem Inwalidów.

Jedne warianty przewidują, że linia tramwajowa pobiegnie po powierzchni terenu, inne zakładają budowę tunelu. Linia tramwajowa na powierzchni mogłaby się znaleźć w pasie zieleni, w środkowej części al. Słowackiego albo tory tramwajowe zostaną położone wzdłuż istniejącej jezdni. Warianty z przebiegiem pod ziemią różnią się długości tunelu, w jednym z rozwiązań przewidziano także tunel dla samochodów w rejonie Nowego Kleparza.

(red)

5 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie