Trwa remont kościoła Mariackiego. Niektóre elementy elewacji są w złym stanie (ZDJĘCIA)

Trwa remont kościoła Mariackiego. Konserwacja elewacji wież kościoła i hełmu wieży wyższej wraz z koroną królewską”. Od kilkunastu dni wieża hejnałowa zakryta jest szczelnie rusztowaniami, które posłużą zarówno konserwatorom elewacji, jak i dekarzom naprawiającym iglicę wieży. Poprzednią konserwację elewacji wieży przeprowadzono blisko 25 lat temu.  Nie wszystkie elementy elewacji zachowały się w dobrym stanie.  

 – Stan techniczny cegły i spoiny na większości powierzchni jest dobry, wymianie podlegać będą tylko pojedyncze elementy. Dużo gorszy stan estetyczny prezentuje kamieniarka z białego wapienia, której łączenie z cegłą było znakiem firmowym monumentalnej architektury małopolskiej doby gotyku – przekazał  Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. 

Obecnie trwa czyszczenie powierzchni metodą ablacji laserowej. To metoda dużo mniej inwazyjna niż oczyszczanie za pomocą pary wodnej, piasku lub innych metod ściernych. Ogranicza się w ten sposób ryzyko nadmiernego starcia warstw powierzchniowych, które prowadziłoby do utraty oryginalnej substancji i ułatwiło przenikanie wody w głąb murów. Metoda ablacji laserowej nie powoduje też zapylenia okolicy i nie wiąże się z koniecznością utylizacji odpadów.

fot. SKOZK, KRKnews.pl

Trwający remont obejmuje konserwację elewacji wież kościoła i hełmu wieży wyższej wraz z koroną królewską. Koszt renowacji pochłonie ok. 5,5 mln zł. Inwestycja jest finansowana w 80 proc. przez SKOZK, a 20 proc. ze środków własnych bazyliki. W ubiegłym roku renowacji poddano umieszczoną iglicy wieży wyższej bazyliki Mariackiej złoconą Koronę Królewską.

Patrycja Bliska

Najnowsze

Co w Krakowie