Trwa remont ,,Kossakówki”. Newralgiczny etap rewaloryzacji (ZDJĘCIA)

Trwa remont ,,Kossakówki”. Zabytkowa willa znajdująca się w centrum miasta tuż przy alejach Trzech Wieszczów, od dziesięcioleci popadała w ruinę. Na wiosnę 2026 w odnowionym budynku ma powstać muzeum poświęconego rodzinie Kossaków.

Remont  należącej od 2019 roku do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK „Kossakówki”, rozpoczął się w październiku. Obecnie ekipy remontowe skupiają się na wzmocnieniu posadowienia budynku.

 – To dla tego zabytku newralgiczny etap rewaloryzacji. Dopiero po jego zakończeniu na dobre ruszą prace budowlano-konserwatorskie na wyższych kondygnacjach, w tym kładzenie stropów, roboty instalacyjne, konserwacja stolarki okiennej i drzwiowej oraz pozostałych reliktów historycznego wystroju i wyposażenia – informuje  Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. SKOZK przeznaczył niemal 6,5 mln zł na kompleksowy remont i dostosowanie obiektu do potrzeb muzealnych. Cały koszt remontu to 10 mln złotych. 

Willę Kossakówka wraz z ogrodem muzeum kupiło 27 grudnia 2019 r. na mocy decyzji Rady Miasta Krakowa z 5 grudnia 2019 r. o przekazaniu środków na ten cel w postaci dotacji celowej. Budynek ma powierzchnię całkowitą ponad 440 m2, użytkową szacuje się na ok. 350 m2, a powierzchnia ogrodu wynosi ponad 23 ary. 

Zły stan budynku wymagał zaplanowania szeroko zakrojonych prac zabezpieczających i remontowych, obejmujących także otocznie willi. W budynku planowana jest wymiana wszystkich stropów i wyrównanie poziomu podłóg. Ze względu na to, że w dworku zachowało się stosunkowo niewiele oryginalnych elementów, podjęto decyzję, że należy uratować wszelkie pozostałości dawnego wyposażenia. W ramach prac zostaną usunięte wtórne ściany działowe, które w chaotyczny sposób zmieniły układ pomieszczeń. Obiekt zyska nową stolarkę okienną i drzwiową na wzór historycznej, nową elewację oraz dach. Ogród Kossakówki zostanie zaaranżowany według projektu opartego na materiałach historycznych i uzgodnionego z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

 – Mimo trudności, wynikających z potrzeby uwzględnienia znacznie poważniejszych niż pierwotnie przypuszczano wzmocnień w strukturze budynku, remont „Kossakówki” idzie zgodnie harmonogramem – zapewnia SKOZK

Po zakończeniu wzmacniania posadowienia budynku ruszą prace budowlano–konserwatorskie na wyższych kondygnacjach, w tym kładzenie stropów, roboty instalacyjne, konserwacja stolarki okiennej i drzwiowej oraz pozostałych reliktów historycznego wystroju i wyposażenia.

Planowane zakończenie remontu ma nastąpić najpóźniej wiosną 2026 roku. To jak „Kossakówka” będzie wyglądała po zakończeniu prac, można  zobaczyć na wizualizacjach przygotowanych przez krakowskie Studio Architektoniczne LEM.

Tak po remoncie będzie wyglądała Kossakówka (wizualizacje)

Po remoncie znajdą się w niej pamiątki i dzieła 6 postaci, które zapisały się w historii Polski i Krakowa. Chodzi o trzech malarzy – Juliusz Kossaka, Wojciecha Kossaka (syna Juliusza) i Jerzego Kossaka (syna Wojciecha i wnuka Juliusza) oraz trzy kobiety piszące – Marię Pawlikowską Jasnorzewską, jej siostrę Magdalenę Samozwaniec i ich kuzynkę Zofię Kossak – Szczucką.  Oprócz wystaw stałych prezentujących dorobek twórczy artystycznej rodziny, w przestrzeniach przeszłego muzeum będą miały miejsce wystawy czasowe. Czytelnikom udostępniona zostanie biblioteka, której księgozbiór jest obecnie kompletowany. W powstającym oddziale MOCAK-u planowana jest szeroko zakrojona działalność edukacyjna, obejmująca oprowadzania, warsztaty, lekcje muzealne oraz spotkania.

Patrycja Bliska

 

fot. SKOZK w Krakowie 

 

Najnowsze

Co w Krakowie