Tygodnik Powszechny dostanie Medal Cracoviae Merenti? Za musi być abp Marek Jędraszewski, który wyrzuca redakcję z historycznej siedziby

Jacek Majchrowski podczas rozmowy z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim / fot. archiwum prezydenta

Tygodnik Powszechny może otrzymać srebrny medal Cracoviae Merenti. Wniosek w tej sprawie już w ubiegłym roku złożył przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec, który w ten sposób chciał uczcić 75-lecie tej gazety. Jest jeden problem – wniosek musi jednogłośnie zaakceptować kapituła medalu, a zasiada w niej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który właśnie wypowiedział tygodnikowi umowę najmu pomieszczeń przy ul. Wiślnej.

Jak już informowaliśmy, Tygodnik Powszechny musi opuścić swoją dotychczasową siedzibę przy ul. Wiślnej 12 w Krakowie. To budynek kurii metropolitalnej, która wypowiedziała gazecie umowę najmu i ta musi szukać nowej siedziby. Nie jest tajemnicą, że obecny metropolita krakowski – abp. Marek Jędraszewski – był krytykowany przez Tygodnik Powszechny m.in. za słynne kazanie o tęczowej zarazie.

Teraz sprawa nabiera tempa. Radny Łukasz Wantuch poinformował, że złoży interpelację, w której poprosi prezydenta miasta, by za złotówkę wynajął Tygodnikowi Powszechnemu niezbędne pomieszczenia. – To jest część historii Krakowa i nie może iść w zapomnienie – argumentuje radny Przyjaznego Krakowa.

Jeszcze dalej idzie Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta. On z kolei przypomina, że na rozpatrzenie czeka jego ubiegłoroczny wniosek o przyznanie Tygodnikowi Powszechnemu srebrnego medalu Cracoviae Merenti. – Abp Marek Jędraszewski pozbawił Tygodnik Powszechny swojej siedziby – zastanawiam się, czy również sprzeciwi się mojemu wnioskowi o nadanie Tygodnikowi Powszechnemu srebrnego (najwyższego możliwego) medalu Cracoviae Merenti – zauważa Dominik Jaśkowiec.

Przewodniczący rady przypomina, że głosowanie w kapitule jest jednomyślne. Bez zgody metropolity krakowskiego, który jest jej członkiem, się więc nie obejdzie (w kapitule jest też prezydent Krakowa i rektor UJ). – Jeżeli Tygodnik Powszechny nie otrzyma prestiżowego medalu będę rekomendował Radzie Miasta Krakowa ponowną refleksję nad składem kapituły – zapowiada.

(GEG)

Zobacz także