Uczniowe z nauczycielami mogą wziąć udział w Budżecie Obywatelskim. Lekcja odpowiedzialności i zaangażowania

Opiekunowie samorządów uczniowskich spotkali się w sali obrad rady miasta z okazji panelu Odpowiedzialny i Zaangażowany Samorząd. Podczas spotkania zachęcano nauczycieli do wzięcia razem z uczniami udziału w Budżecie Obywatelskim.

Budżet obywatelski powinien być narzędziem, integrującym szkołę oraz jej najbliższe otoczenie. Daje możliwość reakcji na problemów, opierając się na formie dialogu. W dodatku pozwala poznać najmłodszym mieszkańcom funkcjonowanie miasta. 

Dzięki BO dzieci i młodzież szkolna może mieć poczucie realnego wpływu na otoczenie. Budżet może być narzędziem, kształtującym postawy obywatelskie. Zachęca uczniów do partycypacji w życiu społecznym. 

Podczas panelu uczestnicy konferencji dowiedzieli się, jak tworzone jest BO oraz jako będzie harmonogram. Uczniowie z nauczycielami mogą wziąć udział w budżecie, ale warunek jest jeden – inicjatywa musi być dostępna dla wszystkich mieszkańców miasta. Nie można na przykład zgłosić projektu remontu szatni w szkole, ponieważ nie jest to miejsce dostępne dla każdego krakusa.

Po raz pierwszy BO odbyło się w 2014 roku. Do tej pory zrealizowano ponad 290 projektów. W ramach BO zostały zrealizowane m. in. projekty zagospodarowania Zalewu Bagry, namalowania murali na Kazimierzu czy też rewitalizacja skweru przy Krowoderskich Zuchów.

Zobacz także