Ukraińskie potrawy i zbiórka charytatywna dla uchodźców na Małym Rynku

Musisz przeczytać

„Pomagamy Ukrainie ze smakiem” – pod takich hasłem na Małym Rynku w Krakowie odbędzie się w sobotę, 2 kwietnia 2022 roku, kilkugodzinne wydarzenie, podczas którego będzie można posłuchać ukraińskiej muzyki i spróbować dań kuchni ukraińskiej. Impreza będzie również okazją do wsparcia kwesty na rzecz uchodźców.

W programie przewidziano m.in. stoiska z kuchnią ukraińską, prezentowane przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, stanowiska służb mundurowych z pojazdami reprezentacyjnymi czy punkt Kopalni Soli „Wieliczka”.
W trakcie wydarzenia Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie wręczać będzie sadzonki drzew. Odbywać się będą występy zespołów artystycznych: Chóru Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Studenckiego Zespołu Góralskiego Uniwersytetu Rolniczego „Skalni”, Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, czy Orkiestry Baczków.
Uniwersytet Rolniczy przygotuje 7000 sztuk pierogów (z twarogiem i cebulą dymka na słono oraz z ziemniakami i smażoną cebulą), 400 litrów barszczu czerwonego ukraińskiego, a także kapustę kiszoną duszoną z żeberkami podawaną z pieczonymi ziemniakami.
W trakcie wydarzenia odbędzie się też aukcja, podczas której będzie można wylicytować wina pochodzące z winnicy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie „Garlicki lamus”, mieszczącej się w podkrakowskiej Garlicy Murowanej.
Prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski przekaże na licytację książkę pani Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy” z autografem pisarki oraz figurkę symbolu miasta – krakowskiego Lajkonika. Do upominku prezydent Krakowa dołączy także adres do uczestników licytacji.

Kraków zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska #KrakówPomagaUkrainie, które prowadzone będzie w trzech niebieskich namiotach z białym oznakowaniem, czyli w tradycyjnych barwach miejskich. – Mam nadzieję, że zimowa aura nikogo nie odstraszy! – zachęca do dowiedzenia Małego Rynku wiceprezydent miasta Andrzej Kulig.
Każdy namiot to inne stanowisko:
•informacyjne – uzyskasz informacje dotyczące rejestracji i numeru PESEL. Będziesz mógł także złożyć wniosek o wsparcie z programu 300+ i dowiedzieć się o innych formach pomocy, a także zaczerpnąć porad w kwestiach związanych z pobytem w Krakowie.
•promocyjne – będziesz mógł zrobić sobie okolicznościowe zdjęcie w fotobudce, wziąć udział w konkursie o Krakowie i wygrać upominek związany z miastem. Tutaj także rozdawane będą ulotki informacyjne w języku polskim i ukraińskim, ostatnie wydania dwutygodnika Kraków PL (w tym jedno z tekstami w języku ukraińskim) i inne wydawnictwa Urzędu Miasta Krakowa. Będzie można także przekazać datek w ramach zbiórki dla Ukrainy prowadzonej przez Caritas.
•warsztatowe – w warsztatach prowadzonych przez instruktorów z Muzeum Obwarzanka dzieci będą mogły własnoręcznie ulepić i ozdobić wykonany przez siebie obwarzanek, a także wykonać pracę plastyczną zainspirowaną warsztatami. Można będzie również nadać swojej twarzy kolorowy image powiązany tematycznie z motywami przewodnimi imprezy.
Nawiązując do tematyki wydarzenia „Pomagamy Ukrainie ze smakiem” na stoisku #KrakówPomagaUkrainie będzie można skosztować pysznych krakowskich obwarzanków, z których słynie nasze miasto.

Wstęp jest bezpłatny, jednak organizatorzy zachęcają odwiedzających do wsparcia przekazania datków do znajdujących się przy stoisku puszek Caritasu.

Organizatorem wydarzenia jest Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, a współorganizatorami są: Miasto Kraków, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy, a także Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Straż Miejska Miasta Krakowa, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Caritas.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca