Ulicami miasta przejdzie Marsz Pamięci w 80. rocznicę likwidacji krakowskiego getta

By uczcić ofiary dramatycznych wydarzeń sprzed 80 lat w getcie krakowskim, z którego Niemcy w ciągu dwóch dni wywieźli na śmierć ok. trzech tysięcy Żydów, ulicami Krakowa przejdzie w niedzielę, 12 marca, Marsz Pamięci

W tym roku przypada 80. rocznica brutalnej akcji likwidacyjnej w krakowskim getcie. Z tej okazji po raz kolejny odbędzie się symboliczny Marsz Pamięci, który w niedzielę, 12 marca, o godz. 12.00, wyruszy z placu Bohaterów Getta.  Marsz Pamięci  został zainaugurowany w latach 80. ubiegłego wieku przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej. Od kilkunastu lat marsz jest organizowany we współpracy z Prezydentem Miasta Krakowa oraz Gminą Wyznaniową Żydowską w Krakowie. Stał się oficjalną formą obchodów rocznicy likwidacji krakowskiego getta. W tym roku partnerami marszu są też Związek Krakowian w Izraelu oraz Muzeum KL Plaszow.

„Marsz Pamięci ma na celu nie tylko upamiętnienie ofiar terroru hitlerowskiego, ale też przywrócenie pamięci o ponad 700-letniej obecności Żydów w Krakowie, zakończonej w tak tragiczny sposób i do tego przez dziesięciolecia – zapomnianej” – podkreśla krakowski magistrat.

3 marca 1941 r. w krakowskiej dzielnicy Podgórze Niemcy utworzyli getto dla Żydów, do którego przesiedlono ponad 16 tys. żydowskich obywateli Krakowa. Pod koniec roku zamknięto tam kolejnych kilka tysięcy Żydów z okolicznych miast i miasteczek. W ciągu roku 1942 zorganizowano w getcie kilka akcji wysiedleńczych, podczas których większość jego mieszkańców została wywieziona głównie do obozu zagłady w Bełżcu, ale ostateczna akcja likwidacyjna getta rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 r. 6 tysięcy mieszkańców przesiedlonych zostało do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz-Birkenau, a około tysiąc osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu – dzisiejszym placu Bohaterów Getta.

Program tegorocznego Marszu Pamięci:

godz. 12.00, plac Bohaterów Getta – część oficjalna, czytanie relacji ocalałych
godz. 12.20 – przejście na ul. Lwowską – Kadisz oraz złożenie kwiatów pod ocalałym fragmentem muru getta
godz. 12.30 – przejście ulicami: Lwowska, Limanowskiego, Wielicką, Jerozolimską i Heltmana do pomnika pomordowanych Żydów na terenie byłego obozu KL Plaszow
godz. 13.15 – ceremonia przy pomniku: modlitwy, czytanie relacji ocalałych, złożenie kwiatów, kamieni.
O godzinie 13.45 z przystanku Makowa przy ul. Kamieńskiego (u stóp pomnika na terenie byłego obozy KL Plaszow) odjedzie bezpłatny autobus na plac Bohaterów Getta.

(JS)

 

Najnowsze

Co w Krakowie