Na szczycie najwyższego budynku w Krakowie powstanie restauracja z tarasem

Wiosną 2024 roku w budynku Unity Square One zostanie otwarta nowa restauracja, a kolejna zostanie oddana do użytku na dwóch ostatnich piętrach budynku.

Budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim rozpoczęła się w 1975 r. Po czterech latach inwestycja została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Zmieniali się właściciele budynku, powstawały kolejne pomysły na jego zagospodarowanie, ale nie udawało się ich zrealizować, jakby wisiała nad nim klątwa, zaczął być nazywany szkieletorem.  Wznowienie budowy wieżowca rozpoczęto wiosną 2016 roku, a prace zakończono cztery i pół roku później.

Obecnie Unity Centre oferuje w sumie 50 tys. m kw. powierzchni. W skład kompleksu wchodzą 27-kondygnacyjny wieżowiec biurowy klasy „AA” Unity Tower (dawny Szkieletor), dwa niższe biurowce, budynek hotel oraz apartamentowiec.

Nie wszystkie biura w Unity Tower są już wykorzystywane, ożywienie ma przynieść restauracja z tarasem widokowym, która powstanie na szczycie budynku oraz hotel Radisson Red Kraków, którego otwarcie jest planowane na rok 2024.

Hotel będzie oferował łącznie 229 pokoi, w tym 220 standardowych, 8 typu suite i jeden apartament. Do dyspozycji gości powstanie również 6 funkcjonalnych sal konferencyjnych, restauracja all day dining oraz fitness. Centralnym punktem hotelu ma być lobby z wewnętrznym atrium biegnącym przez całą wysokość budynku, w którym znajdą się trzy panoramiczne windy.

Kompleks gastronomiczny na dwóch ostatnich piętrach Unity Tower ma mieć ponad 1000 m kw. Jego wielką atrakcją będzie najwyżej położony w Krakowie taras widokowy o powierzchni ok. 500 m kw. Na najwyższe kondygnacje będzie można szybko wyjechać osobną windą.

Wcześniej, bo już wiosną 2024 roku, ma powstać restauracja przy placu prowadzącym do wieżowca Unity Tower, która pomieści do 120 gości. Będą w niej serwowane dania kuchni europejskiej.

Nowy kompleks gastronomiczny zajmujący ponad 1000 mkw będzie oferował gościom nie tylko wyśmienite jedzenie, ale także wyjątkowe wrażenia wizualne. Z tarasu widokowego o powierzchni około 500 mkw będzie można podziwiać panoramę Krakowa. Otwarcie restauracji planowane jest na jesień tego roku.

To jednak nie koniec zmian w Unity Tower. Od tegorocznych wakacji planowane są również zmiany w otoczeniu wieżowca. Nowoczesne elementy zastępowane będą zielenią, gdzie granit ustąpi miejsca przyjaznym dla środowiska elementom. Plac wokół wieżowca nabierze nowego charakteru, z zachowaniem przestrzeni dla pieszych otoczonej wyspami zieleni.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie