Najstarsza polska alma mater – Uniwersytet Jagielloński rozpoczął nowy rok. Inauguracja roku akademickiego w UJ ma swój tradycyjny przebieg – uroczystość poprzedziła msza odprawiona w kolegiacie św. Anny, następnie z Collegium Maius wyruszył orszak profesorów naszej uczelni, który przeszedł Plantami i ulicami Krakowa do Auditorium Maximum UJ.
Uroczystość w Auditorium Maximum otworzyło przekazanie historycznych insygniów władzy rektorskiej – berła, łańcucha i pierścienia (sceptrum regiminis, catenam dignitatis, annulum sponsalem), które otrzymał 307. rektor jagiellońskiej Wszechnicy prof. Piotr Jedynak.
– Występując przed Państwem odczuwam radość i dumę. Oto bowiem kolejny rozdział w dziejach Almæ Matris Cracoviensis będę miał zaszczyt pisać razem z Państwem. Do tej wspólnej pracy – na pewno nie zawsze łatwej, ale niezmiennie cennej i satysfakcjonującej – każdego serdecznie dziś zachęcam, mając przeświadczenie, że stabilny, harmonijny rozwój Uniwersytetu Jagiellońskiego zależy od wszystkich Członków naszej licznej, wielce zróżnicowanej Społeczności – stwierdził prof. Piotr Jedynak otwierając 661. rok akademicki w Uniwersytecie Jagiellońskim.
Fot. MUW, Bogusław Świerzowski
Rektor poprzedniej kadencji prof. Jacek Popiel odznaczony został złotym medalem „Plus Ratio Quam Vis”, który został mu przyznany m.in. za potwierdzony licznymi pracami naukowymi i edytorskimi wybitny dorobek intelektualny zwłaszcza z zakresu wiedzy o teatrze i dramacie, troskę o zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego, w tym pozycji Uniwersytetu Jagiellońskiego jako ważnego ośrodka życia publicznego o zasięgu międzynarodowym oraz działalność na rzecz rozwoju wspólnoty akademickiej oraz nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce z poszanowaniem zasad otwartości, dialogu i pluralizmu.
Jako jedne z ważniejszych wyzwań stojących przed uczelnią rektor UJ prof. Piotr Jedynak wskazał ocenę długofalowych skutków wywołanych przez wejście w życie tzw. Ustawy 2.0, przeprowadzenie pogłębionej analizy regulacji ustawowych obowiązujących w obszarach newralgicznych dla systemu szkolnictwa wyższego i nauki, kwestie związane z ekologią, ochroną środowiska naturalnego i przeciwdziałaniem zmianom klimatu. Inne ważne kwestie to, istotne w obliczu rozprzestrzeniającego się populizmu i przybierających na sile tendencji antydemokratycznych, rozmaite zagrożenia z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz problemy wynikające z niezwykle trudnej sytuacji materialnej młodzieży akademickiej.
Immatrykulację studentów przeprowadził prof. Paweł Laidler, prorektor UJ ds. dydaktyki.
– Serdecznie Wam gratuluję dokonanego wyboru, wierząc, że w kolejnych miesiącach i latach tylko wzmocnicie swoje przekonanie, że to właśnie tutaj, w tym środowisku, jesteście w stanie najlepiej się rozwinąć i nabyć takie kompetencje i umiejętności, które pozwolą Wam w pełni świadomie i samodzielnie decydować o swoim miejscu w świecie – mówił prof. Laidler do tych, którzy osiągnęli sukces w tegorocznej rekrutacji i właśnie rozpoczynają studia na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Przemówienie wygłosiła także przewodniczącą Samorządu Studentów UJ Magdalena Herman, która, zwracając się do nowych studentów powiedziała: – Dziś rozpoczęliście swoją akademicką podróż, składając ślubowanie. Jest to piękna, symboliczna chwila, w której oficjalnie staliście się częścią wspólnoty Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poza tym oficjalnym ślubowaniem, chciałabym, abyście ślubowali sobie coś jeszcze – obiecajcie sobie, że będziecie mieć frajdę, radość i przyjemność z czasu, który tutaj spędzicie. Wasze studia to nie tylko nauka – to czas na odkrywanie siebie, swoich pasji i marzeń.