Usługi windykacyjne w Krakowie. Jak wybrać dobrą firmę?

Windykacja dzieli się na dwa etapy – windykację miękką, czyli polubowną (przedsądową), oraz windykację twardą, a więc sądową i komorniczą. Zależnie od sytuacji, do spłaty długu można doprowadzić już na etapie działań miękkich. Dzieje się tak w przypadku 73% spraw. Jednak zdarza się, że koniecznością jest skierowanie sprawy do sądu. W jednym i drugim przypadku warto rozważyć skorzystanie z usług firmy windykacyjnej, która zajmie się naszą sprawą w sposób profesjonalny. Jak znaleźć odpowiedni podmiot? Czym właściwie różnią się firmy windykacyjne od kancelarii windykacyjnych?

Windykacja Kraków – dostępne możliwości

W Krakowie znajdziemy wiele firm windykacyjnych. Niestety mało kto zdaje sobie sprawę, że taka działalność może zostać założona dosłownie przez każdego. Nie są wymagane uprawnienia czy doświadczenie w tym zakresie. Zwyczajna firma windykacyjna nie musi mieć żadnej licencji i nie obejmują jej żadne normy prawne, które regulowałyby działanie tego podmiotu w sposób szczegółowy.

Poza tym większość przedsiębiorstw zajmujących się windykacją stawia na szybkość realizacji usługi. W efekcie nie przejmują się indywidualną sytuacją konkretnego klienta, który np. chciałby zachować pozytywne stosunki z dłużnikiem będącym jego wieloletnim kontrahentem. Zazwyczaj nie mamy też pewności do stosowanych metod postępowania. Dodatkowo wiele firm windykacyjnych wysyła np. wezwania do zapłaty zawierające błędy.

W takim razie co zrobić? To proste – skorzystać z pomocy kancelarii windykacyjnej.

Dlaczego kancelaria prawna to lepszy wybór?

Powodów jest wiele. Jednak główny z nich to fakt, iż kancelaria daje gwarancję działania w sposób legalny. Prawników obowiązują konkretne normy i standardy wykonywania zawodu. W kancelariach windykacyjnych pracują osoby związane z tą dziedziną, wyspecjalizowane w procesach windykacyjnych oraz znające przepisy związane z tym zagadnieniem. W efekcie są w stanie zaoferować bardziej kompleksowe usługi, które opierają się nie tylko na samej windykacji długów, ale też na wdrażaniu procesów usprawniających spływ kolejnych należności.

Dodatkowo kancelarie windykacyjne cechują się większą skutecznością. Zespół prawników przeprowadza klienta przez etap windykacji miękkiej, czyli polubownej, wysyłając przedsądowe wezwanie do zapłaty z pieczęcią kancelarii. W wyniku tego dłużnik otrzymuje jasny sygnał, że w razie dalszego braku spłaty, sprawa zostanie skierowana do sądu. Pozwala to zamanifestować zdecydowanie działania ze strony wierzyciela. 

Dowodem na efektywność przedsądowych wezwań do zapłaty jest fakt, że aż 73% spraw prowadzonych przez kancelarie kończy się już na tym etapie (!).

Kolejną przewagą kancelarii nad firmą windykacyjną jest udokumentowane doświadczenie oraz wypracowane procedury działania. Część takich podmiotów może pochwalić się wieloletnią obecnością na rynku i ogromną liczbą wygranych spraw. Jest to spowodowane m.in. tym, że prawnicy doprowadzają windykację do końca, reprezentując swoich klientów także w postępowaniach sądowych i egzekucyjnych.

Pamiętaj, że dług może się przedawnić

Przy podejmowaniu decyzji o wszczęciu windykacji, trzeba pamiętać o okresie przedawnienia długu. W przypadku większości spraw wynosi on sześć lat, jednak nie jest to termin jednolity dla każdego roszczenia. Dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz o świadczenie okresowe okres ten wynosi jedynie trzy lata.

Dlatego im szybciej zaczniemy proces windykacyjny, najlepiej z pomocą wyspecjalizowanych i zaufanych prawników, tym większe szanse na odzyskanie należności.

Najnowsze

Co w Krakowie