Uwaga! W Skawinie próbowali wyłudzić pieniądze metodą „na funkcjonariusza CBŚP”

fot. KWP Kraków

Oszuści niepokoili mieszkańców gminy Skawina. W środę próbowali oszukać cztery osoby, zazwyczaj w podeszłym wieku.

„Oszuści zadzwonili do starszych kobiet zamieszkałych na terenie gminy Skawina. Najpierw dzwonił jeden z nich, i podawał się  za pracownika poczty, który chce dostarczyć nieodebrany list, lub podszywał się pod pracownika ZUS i informował o posiadanych przez seniorkę zaległościach. W ten sposób próbował ustalić od rozmówczyń dokładny adres ich zamieszkania” – czytamy w komunikacie policji.

Po jakimś czasie dzwonił wspólnik oszusta, przedstawiając się jako policjant lub funkcjonariusz CBŚP i informował o prowadzonych czynnościach wobec oszustów, którzy działają na szkodę osób w podeszłym wieku. Rzekomy funkcjonariusz zlecał seniorkom zliczenie wszystkich posiadanych w domu oszczędności i „w celu uniknięcia ich utraty” wyrzucenie ich przez okno, czy balkon. Na szczęście osoby szybko się zorientowały z kim mają do czynienia i nie dały się nabrać.

„Przestępcy działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚP” lub „pracownika instytucji pomocowych” oszukują głównie osoby starsze. Wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką” – informuje małopolska policja.

(ko)

Zobacz także