W autobusie naładujesz telefon!

Niskie podłogi, klimatyzacja, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe, a nawet… ładowarki USB – to wszystko będą mieć nowe autobusy, które wkrótce pojawią się w Krakowie.  – Będą to pojazdy nowej generacji, które oferują jeszcze większy komfort podróżowania pasażerom, a kierowcom lepsze warunki pracy – zapewnia Marek Gancarczyk z krakowskiego MPK.

Spółka podpisała dziś umowę z polską firmą Bus&Coach SA na zakup 60 nowoczesnych autobusów. Ich wartość to ponad 71 mln złotych. Pierwsze 12 pojazdów Solarisów Urbino pojawi się w stolicy Małopolski już w czerwcu tego roku.

– W porównaniu ze znaną dotychczas w Krakowie wersją Urbino nowa generacja oferuje pasażerom między innymi więcej miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi oraz bardziej przestronne wnętrze. Do dyspozycji kierowców oddana zostanie bardziej ergonomiczna kabina, którą dzięki wyżej umiejscowionemu fotelowi zapewnia prowadzącemu pojazd lepszą widoczność – zapewnia Gancarczyk.

Pasażerowie nie będą mieli problemu z rozpoznaniem nowych Solarisów, ponieważ ich design znacznie różni się od poprzedniej wersji. – Nowoczesny i wyrazisty wygląd Urbino w nowej odsłonie został nagrodzony między innymi w prestiżowym niemieckim konkursie iF Design Award. Miła niespodzianka czeka na użytkowników urządzeń mobilnych korzystających z komunikacji miejskiej. Na pokładzie każdego z autobusów zamontowane zostaną bowiem trzy porty/ładowarki USB, dzięki którym będzie można uzupełnić baterie smartfonów lub tabletów – dodaje rzecznik MPK w Krakowie.

Pojazdy będą napędzane ekologicznymi silnikami firmy DAF spełniającymi restrykcyjne normy emisji spalin Euro 6. Dodatkową nowością będzie system rekuperacji energii. Odzyskiwana w procesie hamowania energia kinetyczna po przekształceniu na elektryczną jest gromadzona w specjalnych superkondensatorach. Następnie można ją wykorzystać do zasilania instalacji elektrycznej autobusu. To rozwiązanie pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa.

(ip)

Najnowsze

Co w Krakowie