W Krakowie powstała parkowa alejka z innowacyjnego betonu

W krakowskim Parku Bednarskiego ukończono pierwszą w Krakowie alejkę z betonu jamistego. Ten rodzaj betonu jest całkowicie przepuszczalny dla wody opadowej dzięki czemu zapewnia przepływ wody do gleby i korzeni drzew. Obecnie trwa remont całego parku ( więcej informacji „Rusza rewitalizacja Parku Bednarskiego„)

Jak poinformował dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf to „pierwsza w Krakowie alejka” parkowa wykonana z tego materiału. Beton jamisty dzięki swojej strukturze jest  przepuszczalny, co umożliwia wsiąkanie wody w jego strukturę i zasilanie znajdującej się poniżej gleby. Wszystko to sprawa, że alejka jest w pełni przepuszczalna dla wód opadowych i jest w stanie odprowadzić wodę nawet przy gwałtownych opadach, co zwiększa retencję wody w przyrodzie, zasila znajdujące się w pobliżu rośliny oraz zapobiega powstawaniu kałuż na nawierzchni. 

Cała tajemnica przepuszczalnej alejki kryję się w materialne z którego jest wykonana. Beton jamisty nazywany jest również betonem bez piaskowym ponieważ do jego wykonania nie używa się piasku z kruszywa oraz zaczynu cementowego. To sprawia, że w betonie jest bardzo dużo pustych przestrzeni, przez które może przedostawać się woda. Pustki mogą stanowić do 20-30% objętości betonu co umożliwia bezpośredni przepływ wody. Stosowany jest do szybkiego odprowadzania wody z powierzchni użytkowych w celach uniknięcia szkód związanych z penetracją powierzchni przez wodę opadową. 

Nawierzchnia wykonana z użyciem betonu jamistego zabezpiecza otoczenie przed gwałtownym przyborem wody po obfitych opadach i wiosennych roztopach, wspiera odpowiedzialną gospodarkę wodną, wpływa na zwiększenie poziomu wód gruntowych oraz zachowanie równowagi w środowisku naturalnym.

 

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie