W Krakowie powstanie druga w Polsce stacja do tankowania wodoru

PKN Orlen planuje w najbliższych tygodniach otwarcie drugiej w Polsce stacji tankowania wodoru. Stacja ma powstać w Krakowie.

Pierwsza w Polsce stacja tankowania wodorem działa w Warszawie. Teraz drugi taki obiekt w kraju powstanie w Krakowie.  – W najbliższych tygodniach w Krakowie otworzymy stację tankowania wodorem; taka infrastruktura będzie powstawać też w Czechach i na Słowacji – zapowiedział członek zarządu Orlenu, Armen Konrad Artwich. Stacja do tankowania wodorem będzie mobilna i przeznaczona głównie do tankowania autobusów.  

Wodór tankowany jest do pojazdów wyposażonych w ogniwa paliwowe i silniki elektryczne. W ogniwach zachodzi reakcja chemiczna, skutkiem której produkowany jest prąd elektryczny, a jedynym efektem ubocznym jest czysta woda. W efekcie pojazdy jeżdżące na wodorze są zeroemisyjne. W Polsce dostępne są w tej chwili dwa modele samochodów wodorowych – Hyundai Nexo i Toyota Mirai. 

Zakup autobusów na wodór planuje krakowski przewoźnik – MPK. Docelowo rozważany jest  zakup około  40 wodorowych autobusów – 30 pojazdów o długości 12 m i 10 sztuk pojazdów przegubowych o długości 18 m. Ostateczna decyzja  dotyczącą zakupu zostanie poprzedzona konsultacjami rynkowymi. Celem tych konsultacji będzie przede wszystkim uzyskanie informacji m.in. dotyczących rozwiązań technicznych związanych z napędem wodorowym dostępnych na rynku, uwarunkowań eksploatacyjnych, użytkowych i prawnych oraz możliwości produkcyjnych zainteresowanych firm. Konsultacje mają też pomóc w oszacowaniu kosztów zamówienia 40 pojazdów zasilanych wodorem. MPK SA w ubiegłym roku podpisało z Krakowskim Holdingiem Komunalnym list intencyjny oraz PKN Orlen, zakładający współpracę na rzecz rozwoju zasilanych wodorem pojazdów. W ramach tej współpracy mają zostać podjęte działania związane z przygotowaniem niezbędnej infrastruktury oraz logistyki dostaw, w tym zorganizowanie miejsc tankowania autobusów zasilanych wodorem.

PKN Orlen do 2030 roku chce uruchomić ponad 100 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru wraz z niezbędną logistyką. W Polsce powstanie ich ok. 57, na Słowacji ok. 28, a w Czechach ok. 26. Obecnie Grupa ORLEN posiada już dwie stacje tankowania wodoru w Niemczech. W tym roku powstaną kolejne cztery: trzy w Czechach i jedna w Polsce, w Krakowie. Z kolei w 2023 roku planowane jest uruchomienie stacji wodorowych w Poznaniu i Katowicach. Na każdej z nich pojawią się stanowiska tankowania dla aut osobowych i autobusów. Do tankowania aut osobowych wykorzystywane będzie ciśnienie 700 barów, które pozwoli zatankować samochód do pełna w ciągu 5 minut. W praktyce do auta trafi ok. 5 kg paliwa, które umożliwi przejechanie nawet 700 km.

PKN ORLEN przeznaczy do 2030 roku 7,4 mld zł na inwestycje, które umożliwią koncernowi rozwój w obszarze nisko- i zeroemisyjnego wodoru, opartego o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych. Strategia Wodorowa Grupy ORLEN będzie realizowana w czterech kluczowych obszarach: mobilność, rafineria i petrochemia, badania i rozwój oraz przemysł i energetyka. W efekcie, do końca tej dekady powstanie 10 hubów wodorowych, a kierowcy w Polsce, Czechach i na Słowacji będą mogli korzystać z sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru.

 

(JS)

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie