W Krakowie powstanie nowa linia tramwajowa?! Prace właśnie się zaczęły

Co prawda do wbicia pierwszej łopaty jeszcze daleka droga, ale miasto zaczęło szukać firmy, która przygotuje koncepcję nowej linii tramwajowej. Ma ona powstać między osiedlem Azory a pętlą Cichy Kącik.

– Szukamy firmy, która zajmie się przygotowaniem wielobranżowej i wielowariantowej koncepcji dla tego przedsięwzięcia, a także uzyska – w naszym imieniu – decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DUŚ) – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM w Krakowie.

Punktem wyjścia dla projektantów będzie opracowane na zlecenie Miasta w 2014 roku Studium wykonalności dla połączenia drogowego ul. Piastowska – ul. Głowackiego – ul. Weissa w Krakowie”. Jeden z wariantów tego materiału proponuje realizację na odcinku od osiedla Azory do pętli Cichy Kącik linii tramwajowej.

– Na bazie tego opracowania, chcemy przygotować aktualną koncepcję przebiegu, z propozycjami konkretnych rozwiązań technicznych, szczególnie na styku z już istniejącą infrastrukturą drogową i kolejową. Zadaniem projektantów będzie też oszacowanie kosztorysu inwestorskiego, a także przygotowanie dokumentów i uzyskanie w imieniu miasta tzw. decyzji środowiskowej. To na jej podstawie, w kolejnych latach będzie mogła zostać opracowana dokumentacja potrzebna do uzyskania decyzji zezwalającej na realizację (ZRID) – mówi Łukasz Szewczyk.

Zgodnie z istniejącym studium wykonalności, nowa linia tramwajowa ma się zaczynać od ulicy Weissa, gdzie ma się łączyć z planowaną trasą szybkiego tramwaju z Krowodrzy Górki do osiedla Azory. Następnie linia ma przekroczyć magistralę kolejową wschód – zachód, dojść do ul. Głowackiego i biec wzdłuż tej ulicy w kierunku południowym do skrzyżowania z ulicą Podchorążych.

Tam ma powstać skrzyżowanie z już istniejącym układem torowym, zapewniające możliwość poprowadzenia komunikacji tramwajowej w różnych kierunkach. Na dalszym odcinku linia będzie biegła w kierunku południowym wzdłuż ulicy Piastowskiej aż do pętli Cichy Kącik. Po drodze mają zostać zaproponowane przez projektantów nowe skrzyżowania z ulicami Lea, Armii Krajowej oraz Reymonta.

Inwestycji tramwajowej ma też towarzyszyć układ drogowy oraz nowe ścieżki rowerowe i chodniki. – Jeśli chodzi o ulice, zakładamy, że będzie to przebudowa już istniejącego układu, a nie jego rozbudowa o kolejne pasy – zaznacza dyrektor ZIM w Krakowie.

ZIM chce też, by projektanci opracowali dokumentację i uzyskali decyzję środowiskową dla przebudowy odcinka od pętli Cichy Kącik do ul. Królowej Jadwigi wraz z nowym mostem nad Rudawą i ścieżkami rowerowymi. Tu również nie planuje się poszerzenia istniejących ulic, za to infrastruktura miałaby się wzbogacić się o dodatkowe rozwiązania dla osób korzystających z jednośladów.

Oferty w przetargu ogłoszonym przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie można składać w terminie do 8 czerwca.

jk, krakow.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie