W Krakowie rośnie niebezpieczna roślina dla psów i kotów. Uwaga na jęczmień płonny

Uwaga na spacerach z psami! Na trawnikach można spotkać jęczmień płonny (Hordeum murinum), roślinę, która może stanowić zagrożenie dla naszych czworonogów.

Jęczmień płonny występuje naturalnie w cieplejszym klimacie, ale również w Polsce znalazł odpowiednie warunki do życia. Preferuje miejsca suche, ciepłe i mocno nasłonecznione, często przy ulicach, gdzie temperatura powietrza nad asfaltem czy chodnikiem osiąga wysokie wartości, a gleba jest zasadowa. Długie, zielone i cienkie źdźbła są z rzadka ulistnione. Liście dolne mają około 20 cm, te na wyższych piętrach – do 5 cm. Wszystkie są dość szerokie i płaskie, mają jasnozielony kolor, często się zawijają.

Jęczmień płonny przywędrował do nas przed wiekami z basenu Morza Śródziemnego, zapewne z nasionami roślin uprawnych, bądź przez przypadek – przyczepiony do ubrania jakiegoś kupca czy podróżnika. Katastrofalna tegoroczna susza i wynikające z niej zalecenie nieścinania trawników, przyczyniły się do szczególnego rozrostu tej rośliny.

 

Jęczmień płonny występuje masowo w Krakowie z jeszcze jednego powodu – znajduje tutaj dogodne dla siebie warunki glebowe. Rośnie najczęściej przy znakach, krawężnikach… czyli tam, gdzie psy załatwiają swoje potrzeby, bo jęczmień lubi wysoką zawartość azotu w podłożu. 

Głównym zagrożeniem dla psów i kotów są nasiona jęczmienia, umieszczone w kłosach pokrytych twardymi ostkami. Po zawiązaniu nasion rośliny robią się suche, a kłosy łatwo się rozpadają i rozsypują na podłoże. Ostki mogą się wbić w łapy psów, dostając się pod skórę, a nawet, w drastycznych przypadkach, w gałkę oczną. 

W zależności od lokalizacji kłosa, pies może wykazywać różne objawy. Wąsy kłosów, po wbiciu się w skórę, nabłonek oddechowy lub błonę śluzową przewodu pokarmowego, wywołują miejscowy stan zapalny, którego konsekwencją może być namnażania się bakterii. Miejscowe zakażenie bakteryjne, nieleczone, może przybrać charakter uogólniony.

Jeśli kłos wbił się głęboko w ucho zwierzaka mogą pojawić się następujące objawy: trzepanie uszami, obrzęk w okolicy ucha, przekrzywianie łba, wysięk z ucha, gorączka, apatia. Kłos w uchu jest często przyczyną zapalenia ucha. Wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia psa są kłosy, które dostały się do przewodu pokarmowego gdyż grożą uszkodzeniem błony śluzowej żołądka. Objawy są niespecyficzne. Pies może mieć zachowany apetyt lub też może jeść mniej lub może w ogóle odmówić przyjmowania posiłków. Pupil może również wymiotować krwistą treścią.

Aby zmniejszyć ryzyko wbicia się kłosa, należy unikać spacerów po wysokich trawach latem, regularnie wyczesywać psa oraz dokładnie sprawdzać jego skórę po spacerach, zwłaszcza w miesiącach letnich. Warto zachować czujność na nietypowe zachowania po spacerach, takie jak pocieranie łapą o łapę, kaszel, wymioty, trzeć oko czy trudności z oddychaniem.

 

Patrycja Bliska 

 

Najnowsze

Co w Krakowie