W Krakowie trwa Festiwal pierogów. Sprawdziliśmy, które są najlepsze! [zdjęcia]

fot. KRKnews

Marchewka z masłem orzechowym, malina w białej czekoladzie czy też grzyby z gorgonzolą i szpinakiem – pierogi z tymi szalonymi dodatkami można znaleźć  tylko na Festiwalu Pierogów, który w Krakowie trwa do niedzieli. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy jakie pierogi są najlepsze!

Festiwal Pierogów odbywa się już od 16 lat. W tym roku smakosze mogą spróbować pierogów z 15 różnych punktów gastronomicznych, a jury w konkursie głównym przyzna statuetkę św. Jacka tylko pierogom ruskim. Z kolei publiczność będzie mogła przyznać nagrodę Kazimierza Wielkiego dowolnym pierogom. Oprócz degustacji odbywają się warsztaty lepienia pierogów oraz koncerty.

Wiele wystawców oferuje nietypowe dodatki do pierogów, więc festiwal jest świetną okazją do spróbowania nowych smaków. Na przeglądzie od wielu lat królują głównie kompozycje mięsne. Niestety niewiele punktów gastronomicznych oferuje ciekawe kompozycję na słodko, a szczególnie z owocami. Jeżeli już takie są, to pojawiają się na przeglądzie od paru lat.

Najciekawszą bezmięsną i słodką kompozycją są pierogi z marchewką i masłem orzechowym serwowane przez Robimy Pierogi. U tego wystawcy można skosztować pierogów zarówno gotowanych jak i smażonych.

Szkoda, że nie ma pierogów wegańskich. Nikt też nie pomyślał o osobach nietolerujących glutenu. – Najlepsze wegetariańskie pierogi to te z dynią, które można kupić w Fantazje Pierogów-  zdradziła nam krakowska studentka.

W składzie pierogów z dynią znajdziemy kaszę bulgur, dynię, pestki dyni oraz paprykę. Fantazję pierogów mają świetne pierogi z pokrzywą. Smakują podobnie jak ruskie, ale są wzbogacone zieleninką. Fani kuchni świata też znajdą tutaj coś dla siebie – pierogi meksykańskie oraz ukraińskie.

– Ja to lubię pierogi na słono. Żadne dziwaki na słodko tylko najlepiej z mięsem!- mówi mięsożerca z Krakowa.

Kompozycji mięsnych na festiwalu od paru lat jest najwięcej. Pyszne pierogi znajdziemy w Polskich Smakach. Najlepsze są św. Franciszka z kaczką zagrodową, figą, bazylią cytrynową i przyprawami oraz św. Jacka z kurczakiem wędzonym, rydzem, szpinakiem i fetą. Pyszne pierogi z drobiem mają także Lepimy Pierogi – z kurczakiem, pesto i bazylią. Niestety brakuje kompozycji z rybą. Pierogi z łososiem pojawiły się tylko na jednym stanowisku.

– Fajne jest to, że można spróbować różnych smaków. Najlepsze jednak są, i zawsze będą, te tradycyjne pierogi ruskie – podsumowuje jedna z mieszkanek Krakowa.

Just.

zdjęcie tytułowe / fot. KRKnews

Zobacz także