W Krakowie ubywa terenów zielonych, ale wciąż jest ich dużo

Musisz przeczytać

Ponad 71 proc. powierzchni Krakowa to tereny biologicznie czynne, zielone. To dużo. Ale 15 lat temu tereny niezabudowane stanowiły ponad 76 proc. obszaru miasta.

Najnowsze dane o powierzchni biologicznie czynnej w Krakowie przedstawił radnym na środowej sesji (20 października 2021) prof. Piotr Wężyk z Uniwersytetu Rolniczego. To on kieruje projektem Life Urbangreen, którego celem jest m.in. stworzenie platformy to monitorowania obszarów zielonych i zarządzania nimi. Projekt realizowany jest od kilku lat, zaangażowany jest w to m.in. Zarząd Zieleni Miejskiej.

W ramach tego opracowania pokazano, jak zmieniały się tereny zielone w Krakowie przez ostatnie 15 lat. W roku 2006 stanowiły one 76,10 proc. powierzchni miasta. Cztery lata później powierzchnia czynnie biologicznie zmalała do 74,12 proc. Przez kolejne cztery lata ubytek był niewielki, ale od roku 2014 znowu przybywało terenów zabudowywanych. W 2018 powierzchnia biologicznie czynna stanowiła 72,87 proc., a w tym roku jest to już 71,29 proc.

Fot. screen relacja z sesji Rady Miasta Krakowa

Jak przekonywał podczas sesji Rady Miasta prof. Piotr Wężyk, spadek nie jest duży, a ponad 70 proc. powierzchni miasta, która pracuje biologicznie i przyjmuje wodę, to wciąż dużo. Nie było przewidzianej dyskusji na temat tych danych, ale w kolejnym punkcie obrad – o programie ochrony środowiska – radny Łukasz Maślona podkreślał, że do przedstawionych dziś informacji nie można przejść obojętnie. – Owe 5 procent to przecież 1600 hektarów – wyliczył radny Maślona.

Wiceprezydent Jerzy Muzyk zwrócił uwagę, że to Komisja Główna zdecydowała, że była tylko informacja – bez dyskusji. – Ale klub mógł zgłosić wniosek o dyskusję, tego nie zrobił – mówił wiceprezydent Muzyk. Jego zdaniem można podejść do tych danych na dwa sposoby. – Dla jednych szklanka jest do połowy pusta, dla innych – do połowy pełna – zauważył. Podkreślał, że mniejsza powierzchnia biologicznie czynna to konsekwencja rozwoju. – A zrównoważony rozwój jest konieczny do utrzymania miasta – dodał.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca