W Miechowie odsłonięto pomnik konia. To „Mała Kasztanka”

„Mała Kasztanka” to miniatura najsłynniejszego konia marszałka Józefa Piłsudskiego. Pomnik odsłonięto w Miechowie przy okazji przywitania uczestników Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Pomnik konia marszałka Piłsudskiego stanął na rynku w Miechowie już kilka tygodni temu. Rzeźba „Małej Kasztanki” ma ok. 85 cm wysokości. Nietypowy pomnik ma przypominać, że słynny koń podarowany 108 lat temu marszałkowi Piłsudskiemu urodził się w pobliskich Czaplach Małych, a wychował w Czaplach Wielkich.

Na powitanie uczestników Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej do Miechowa przybyły brygady konne – Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego oraz Ułani w barwach 27 Pułku Ułanów. Podczas spotkania na miechowskim rynku wręczono szereg nagród i odznaczeń. Część z nich była związana właśnie z prezentacją „Małej Kasztanki” – rzeźby, która już stała się lokalną atrakcją.

Fot. malopolska.pl

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz honorowy komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej odznaczył medalem Pro Bono Poloniae fundatora rzeźby Bronisława Nowaka, a medalami Pro Patria Jarosława Mudzyna, Zygmunta Murdzę i Pawła Olchawę, którzy również przyczynili się do powstania pomnika. Wyróżnienia otrzymali również uczestnicy marszu i osoby ich wspierające. Odznaki za trzykrotny udział w marszu zostały wręczone kawalerzystkom Mai Węgrzyn i Marlenie Kumońskiej. Statuetka Skrzydło Niepodległości, za pomoc uczestnikom marszu podczas obecności w Miechowie, otrzymała dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Miechowie Monika Marzec, natomiast Statuetkę Śladem Bohaterów trafiła do Zofii i Stanisława Osmendów.
Uroczystości w Miechowie zakończyły się odśpiewaniem „Pierwszej Brygady” i ceremonią złożenia kwiatów.

(red)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie