W przyszłym tygodniu oficjalny start basenu przy Eisenberga!

26 sierpnia Centrum Sportu i Rekreacji Przystań Na Eisenberga zostanie udostępnione do użytku mieszkańcom Krakowa.

Dzień wcześniej, 25 sierpnia, o godzinie 12., odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Sportu i Rekreacji Przystań Na Eisenberga, bo taką nazwę nosić będzie obiekt wybudowany pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie przy ul. Eisenberga 4.

Kryta pływalnia przy ul. Eisenberga powstała w latach 2018–2021 na działce, na której uprzednio znajdowały się obiekty byłego Ośrodka Sportu Krakowianka. W latach 70. wybudowano tu kąpielisko, które funkcjonowało do 2008 roku. Miejsce tłumnie przyciągało mieszkańców Krakowa. Nowy obiekt sprawi, że teren odzyska blask i ponownie będzie tętnił życiem. Przed inwestorem (Gminą Miejską Kraków) oraz projektantami (firma ProjektyGotowe.pl), a także głównym wykonawcą (Chemobudowa Kraków) zostało postawione niełatwe zadanie. Chodziło o stworzenie nowoczesnego, funkcjonalnego i estetycznego kompleksu, który przyciągnie mieszkańców i nawiąże do historii dawnych basenów Polfy – w latach 80. i 90. ulubionego miejsca wypoczynku w stolicy Małopolski. Dodatkowo obiekt musiał wpisać się w szereg wymogów formalno-prawnych i uwarunkowań terenowych.

Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nowo projektowane budynki mogły być zlokalizowane jedynie w miejscach wcześniej zabudowanych i niepokrytych roślinnością. Wytyczne te, wraz istniejącym ukształtowaniem terenu, w sposób zasadniczy determinowały lokalizację i układ przestrzenny kompleksu. Gabaryty budynków są natomiast pochodną ich funkcji oraz zatwierdzonego przez inwestora programu funkcjonalno-użytkowego. Budynki kompleksu zlokalizowano wzdłuż ul. Eisenberga, w odległości 1–2 m od pasa drogowego. Znaczna różnica wysokości terenu, występująca w części działki (ponad 3 m), wymusiła z kolei na projektantach poszukiwanie prostych form architektonicznych, nadających się zarówno do rozczłonkowania, jak i ich kaskadowego łączenia, będącego odbiciem znacznego spadku terenu. Ostatecznie projektantów zainspirowała klasyczna forma polskiej, wiejskiej zabudowy gospodarczo-magazynowej stodoły, która obok prostoty wyrazu, bardzo często była łączona kaskadowo w zależności od gabarytu kolejnych obiektów. W warstwie plastycznej i formalnej wiodącą inspiracją była prostota i bardzo podobna funkcja tradycyjnego japońskiego kąpieliska geotermalnego – Onsenu.

Wejście główne i bryła budynku

Główne wejście do budynku basenowego oraz budynku fitness prowadzi przez portal wejściowy zlokalizowany centralnie i łączący funkcjonalnie i przestrzennie oba te miejsca. Przez portal prowadzi również główne wejście na teren kąpieliska zewnętrznego, które ma w przyszłości powstać na terenie działki. Tuż obok zlokalizowany jest wewnętrzny placyk, stanowiący łącznie z portalem reprezentacyjne wejście. Wszystkie budynki są połączone funkcjonalnie z garażem umieszczonym w najniższej części zespołu. Budynki mają bryły w formie prostopadłościanów przykrytych dachem dwuspadowym. Posiadają rzuty w formie prostokąta o podstawowych wymiarach:  pływalnia: 67,6 × 24,8 m, fitness: 69,7 × 16,6 m. Łącznie budynki mają długość 137,3 m. Wysokość obiektu pływalni, mierzona od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do kalenicy wynosi 11,78 m. Maksymalna wysokość budynku fitness, mierzona od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do kalenicy wynosi 9,48 m.

Pływalnia i fitness

Hala basenowa posiada jedną kondygnację podziemną, będącą zapleczem technologicznym basenu oraz częściowo jedną, a częściowo dwie kondygnacje nadziemne. Główne wejście do budynku znajduje się na poziomie parteru, po stronie wschodniej obiektu, w miejscu portalu wejściowego. Budynek fitness posiada trzy kondygnacje nadziemne. Pierwszą kondygnację stanowi wielostanowiskowy parking otwarty, drugą – pomieszczenia fitness, siłowni wraz z zapleczem higieniczno-sanitarnym. Nad częścią pomieszczeń znajduje się poddasze użytkowe, przeznaczone na pomieszczenia techniczne. Główne wejście do budynku znajduje się po stronie zachodniej obiektu, w miejscu portalu wejściowego.

Budynek pływalni oraz fitness to obiekty o funkcji sportowej i rekreacyjnej, przeznaczone do użytku publicznego. Podstawowym założeniem projektowym pod względem funkcjonalnym było stworzenie wielofunkcyjnego obiektu, z ofertą skierowaną do jak najliczniejszego grona użytkowników. Jednocześnie należało sprostać ograniczeniom powierzchniowym narzuconym przez plan miejscowy.

Po wejściu do budynku pływalni można wejść do foyer z kasą, recepcją, sklepikiem, szatnią i toaletą lub wejść schodami na piętro, gdzie znajduje się strefa wellness i pomieszczenie administracyjne. Z foyer, po przejściu przez obsługę kasową, przechodzi się do zespołu szatniowo-sanitarnego, a następnie korytarzem, zakończonym brodzikiem do dezynfekcji stóp, przechodzimy do hali basenowej, gdzie można skorzystać z:

  • basenu pływackiego: 25 × 16 m,
  • basenu szkoleniowego: 16 × 5 m,
  • wanny do hydromasażu,
  • brodzika dla dzieci o głębokości 30 cm.

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie