700 kopciuchów wciąż dymi. Mimo zakazu. Ale wciąż można uniknąć mandatu

Musisz przeczytać

Od 1 stycznia 2023 roku w Skawinie obowiązuje zakaz palenia w kopciuchach – bezklasowych piecach węglowych. Okazuje się jednak, że wciąż w użytkowaniu jest aż 700 takich kotłów grzewczych. Ich właścicieli odwiedzą strażnicy miejscy i… ekodoradca. Jeśli właściciel kopciucha podpisze z gminą umowę dotyczącą wymiany systemu ogrzewania na bardziej ekologiczny, nie zostanie ukarany mandatem.

Dla mieszkańców gminy Skawina nowy rok oznacza wejście w życie całkowitego zakazu używania tzw. kopciuchów. Stare, niespełniające norm piece od 1 stycznia stały się nielegalne. Władze Skawiny zapewniają, że są gotowe do dofinansowania wymiany wszystkich pozostałych w gminie bezklasowych pieców węglowych. A jest ich jeszcze ok. 700.

Pojawia się więc pytanie, co z mieszkańcami, którzy mimo wprowadzonego zakazu, wciąż ogrzewają swój dom kopciuchem? – Na pewno odwiedzi ich straż miejska w trakcie kontroli domowych kotłowni – zapowiada Marcin Kozielski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Skawina. – Mundurowym będzie towarzyszył ekodoradca gminy Skawina, który wykorzysta ten czas na rozmowę z mieszkańcem. Przypomni o nowych przepisach, przekaże informację o dostępnych dofinansowaniach i pomoże je uzyskać. Procedura pozyskania dotacji i wymiany pieca trwa kilka miesięcy, dlatego mieszkańcy, którzy w najbliższym czasie złożą wniosek o dofinansowanie i podpiszą z gminą stosowną umowę, nie muszą obawiać się mandatu za ogrzewanie domu nielegalnym już kopciuchem – zapewnia Marcin Kozielski.

Dofinansowania w gminie Skawina są jednymi z najwyższych w Polsce. Wynoszą nawet 90 proc. kosztów zakupu i montażu nowego pieca. Jest to możliwe dzięki pieniądzom z programów europejskich i rządowych. Dzięki tak dużemu wsparciu, dofinansowano już wymianę prawie 2,5 tysięcy kopciuchów.

I efekty są już widoczne. W 2022 roku jakość powietrza w gminie Skawina po raz pierwszy w historii pomiarów nie przekroczyła norm. Przez 33 dni stężenie pyłów PM 10 przekroczyło 50mg/m3, podczas gdy norma mówi o 35 dniach z takimi przekroczeniami. Dla porównania, w 2011 roku liczba epizodów smogowych wyniosła 161 dni. Jeszcze w 2017 roku do ciężkiego przekroczenia norm dochodziło przez 19 dni. Przez ostatnie 3 lata jakość powietrza w Skawinie ani razu nie przekroczyła poziomu alarmowego (150 mikrogramów/m3).

– Poprawę widać i przede wszystkim czuć. To duży sukces, lecz podchodzimy do niego z pokorą. Na terenie gminy Skawina wciąż pozostało do wymiany około 700 kopciuchów, w których można spalić dosłownie wszystko. Jesteśmy gotowi na dofinansowanie wymiany wszystkich pozostałych starych pieców, a żaden mieszkaniec chcący skorzystać z dotacji nie wyjdzie z Wydziału Ochrony Powietrza z pustymi rękami – zapewnia burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Zakaz palenia w piecach najgorszej jakości miał od 1 stycznia 2023 obowiązywać w całej Małopolsce, ale kilka miesięcy temu sejmik przesunął te termin na wiosnę 2024 roku. W gminach, która mają osobne uchwały antysmogowe, to wydłużenie terminu na wymianę bezklasowych pieców węglowych nie obowiązuje.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca